Strona główna Wiadomości Poduszka finansowa rzadkością w polskich domach

Poduszka finansowa rzadkością w polskich domach

Poduszka finansowa rzadkością w polskich domach

Zabezpieczenie finansowe to podstawa – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Banku Millennium. Czy deklaracje respondentów rzeczywiście przekładają się na posiadanie poduszki finansowej, która pozwala na miękkie lądowanie w przypadku kłopotów finansowych?

 

Badanie przeprowadzone w lipcu br. pokazuje, że jesteśmy świadomi konieczności posiadania zabezpieczenia finansowego. Aż 75% osób uznaje takie zabezpieczenie za podstawę, podczas gdy tylko 20% za luksus.

 

 

– Podstawowym celem oszczędzania powinno być zbudowanie zabezpieczenia finansowego, czyli subiektywnego poczucia, że jesteśmy gotowi na miłe i niemiłe niespodzianki losu- podkreśla Marek Ubysz, kierujący Wydziałem Produktów Oszczędnościowych w Banku Millennium.

 

Czym jest poduszka finansowa?

 

Co ważne, badani trafnie określają, czym jest zabezpieczenie finansowe. Aż 96% twierdzi, że to oszczędności tworzą naszą poduszkę finansową. Poduszkętę opisują jako pieniądze na czarną godzinę (23%), miękkie lądowanie po utracie dochodów (31%) i ochronę na przyszłość (42%).

 

 

Dlaczego zabezpieczenie finansowe jest takie ważne? Ponieważ chroni nas przed przyszłością, która jest nieprzewidywalna. Utrata pracy, zdrowia, nagły wydatek mieszkaniowy czy konieczność zmiany otoczenia zawodowego wiąże się z kosztami, których bez zabezpieczenia nie jesteśmy w stanie unieść. W tego typu sytuacjach poduszka finansowa zapewnia miękkie lądowanie i psychiczny komfort. Osoba zabezpieczona finansowo to taka, która, przynajmniej przez pewien czas, potrafi utrzymać dotychczasowy poziom życia po utracie źródła dochodów. Poduszka finansowa ułatwia odnalezienie się w nowej sytuacji i wybór rozwiązania bez poczucia presji czasu.

 

Duża, większa, największa

 

O jakich kwotach mówimy? Według respondentów wystarczająca poduszka finansowa powinna być większa niż 10 miesięcznych pensji lub innych dochodów – taką odpowiedź wybrała ponad połowa ankietowanych (57%). Pozostałe wskazania cieszyły się dużo mniejszą popularnością: 6-9 pensji (21%), 3-5 pensji (19%). Zabezpieczenie finansowe w wysokości jednej – dwóch miesięcznych pensji zadowoliłoby jedynie 3% badanych.

 

 

Wyniki badania ilustrują też zdrowy rozsądek w podejściu do gromadzenia pieniędzy z myślą o przyszłości. Na pytanie „Ludzie oszczędzają, bo kieruje nimi”- aż 58% respondentów wskazało właśnie rozsądek jako główny motyw oszczędzania. To, czego brakuje to działanie. Według raportu NBP „Rozwój systemu finansowego w Polsce” z listopada 2012 r. zaledwie, co trzeci Polak deklaruje, że posiada oszczędności. Z kolei najwięcej gospodarstw domowych posiadających oszczędności dysponuje środkami, które nie przekraczają sześciomiesięcznych dochodów.

 

Konsekwencja ważniejsza niż pieniądze

 

W podjęciu decyzji o oszczędzaniu przeszkadza nie tylko brak pieniędzy – według 52% badanych wysokie dochody nie są niezbędne w procesie oszczędzania. Ich brak można nadrobić wytrwałością, dobrymi chęciami i silną motywacją. Aż 37% respondentów jako największą przeszkodę w oszczędzaniu wskazało brak konsekwencji.

 

 

– Wygląda na to, że powoli przełamujemy „monopol” braku pieniędzy jako wymówki i dyżurnego wytłumaczenia braku oszczędności. To dobrze. Wysoka świadomość finansowa i konsekwencja pozwalają zrekompensować niższe zarobki i efektywnie oszczędzać – twierdzi Marek Ubysz.

 

Bank Millennium od lat promuje nawyk oszczędzania oferując rozwiązania ułatwiające tworzenie zabezpieczenia finansowego. W ramach Centrum Oszczędzania klienci banku mogą korzystać z kont oszczędnościowych, lokat złotówkowych i walutowych oraz depozytów. Z kolei poprzez bankowość internetową i mobilną mają dostęp do Aukcji Lokat Terminowych i specjalnych ofert Happy Hours, podczas których mogą zyskać dodatkowy 1%.

 

Dane na podstawie badania internetowego przeprowadzonego w lipcu 2013 roku przez Bank Millennium na próbie 823 osób.

Źródło: Bank Millennium

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.