Strona główna Wiadomości PKO BP przejmuje Nordea Bank Polska

PKO BP przejmuje Nordea Bank Polska

PKO BP przejmuje Nordea Bank Polska

PKO BP poinformował, że przejmie Nordea Bank Polska, Nordea Finance Polska, Nordea Polska TUnŻ oraz portfel kredytów korporacyjnych największych krajowych firm obsługiwanych bezpośrednio przez sprzedającego, za łączną kwotę 2 830 mln zł. Transakcja uzależniona jest od zgody Komisji Nadzoru Finansowego oraz Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

 
Rozwój grupy kapitałowej PKO Banku Polskiego poprzez akwizycje na krajowym rynku zakłada nowa strategia na lata 2013-2015 ogłoszona w kwietniu 2013 roku. Przejęcie przyczyni się do umocnienia pozycji PKO jako wiodącego banku uniwersalnego w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Planowana transakcja pozwoli na wygenerowanie synergii przychodowych i kosztowych oraz wzrost wartości dla akcjonariuszy. Szacowane zwiększenie skali działania w efekcie akwizycji to 16 proc., zysku na akcję – 10 proc., a zwrot z inwestycji wyniesie 13 proc.

– Zapowiadaliśmy, że chcemy być aktywni na rynku przejęć i fuzji w Polsce, ze względu na mniejszy potencjał wzrostu organicznego. Spółki z grupy Nordea doskonale uzupełniają aktualną ofertę naszego banku. Transakcja pozwoli nam wzmocnić pozycję rynkową, w szczególności w segmencie klientów zamożnych oraz bankowości korporacyjnej. Jej skutkiem będzie również uzupełnienie dotychczasowej sieci dystrybucji o wysokiej jakości placówki w największych miastach Polski, rozwój produktów bancassurance oraz leasingowych i faktoringowych. Wierzę, że wykorzystując potencjał obu instytucji razem możemy tworzyć silną markę na europejskim rynku usług finansowych – mówi Zbigniew Jagiełło, prezes zarządu PKO Banku Polskiego.

PKO Bank Polski dzięki przejęciu potwierdzi swoją pozycję lidera w bankowości detalicznej i wzmocni w bankowości korporacyjnej. Sieć sprzedaży zwiększy się o 25 proc. w największych miastach, z czego większość stanowić będą placówki w atrakcyjnych lokalizacjach. Segment klientów zamożnych wzrośnie natomiast o 8 proc.
Przejęcie Nordea Polska TUnŻ przyspieszy osiągnięcie celów strategicznych w obszarze bancassurance, które również zakłada nowa strategia PKO Banku Polskiego.

Transakcja przyczyni się również do wzmocnienia pozycji PKO w segmencie bankowości korporacyjnej, zwłaszcza w zakresie emisji obligacji komunalnych i dla firm oraz obsługi przedsiębiorstw z kluczowych sektorów gospodarki, a także usług rozliczeniowych o zasięgu międzynarodowym. PKO Bank Polski i Nordea Bank AB prowadzą rozmowy na temat długoterminowej współpracy o w zakresie obsługi międzynarodowej klientów obu instytucji.

PKO Bank Polski przejmie także i skonsoliduje w ramach swojej grupy kapitałowej Nordea Finance Polska, spółkę oferującą usługi leasingu operacyjnego i finansowego dla klientów korporacyjnych oraz faktoringowe.

Istotnym elementem transakcji jest zagwarantowanie przez Nordea Bank AB finansowania przez 7 lat portfela kredytów hipotecznych denominowanych w walutach obcych o wartości 15,2 mld zł. Nordea Bank AB będzie także pokrywać przez 4 lata 50 proc. kosztu ryzyka z tytułu strat na tym portfelu przekraczających poziom 40 punktów bazowych w ujęciu rocznym.

Część zabezpieczonych hipotecznie aktywów przejmowanego podmiotu zostanie w dalszej kolejności przeniesiona do tworzonego banku hipotecznego, co pozwoli rozwijać w Polsce sektor bankowości specjalistycznej w sposób zgodny z trendami regulacyjnymi, w tym wymogami Bazylei III. PKO planuje, że siedzibą nowej spółki pozostanie Gdynia, gdzie obecnie znajduje się centrala Nordea Bank Polska.

Przejęcie poprawi stabilność sektora bankowego. Udział polskiego kapitału w aktywach krajowego sektora wzrośnie o ok. 3 p.p. do poziomu ponad 40 proc., co ograniczy jego uzależnienie od zagranicznego finansowania. Zwiększy się zdolność do kredytowania krajowych przedsiębiorstw i gospodarstw domowych. Jednocześnie silna pozycja kapitałowa PKO Banku Polskiego umożliwi utrzymanie wysokich wymaganych przez nadzór współczynników wypłacalności w połączonym podmiocie, co pozytywie wpłynie na bezpieczeństwo sektora.

PKO Bank Polski sfinansuje transakcję z posiadanych kapitałów własnych oraz zatrzymanych zysków, przy zachowaniu stabilnej polityki wypłaty dywidendy.

 

Nabycie Nordea Bank Polska nastąpi w drodze publicznego wezwania do sprzedaży 100% akcji banku (Nordea Bank AB posiada 99,21 proc. akcji i głosów na WZ tego banku). Przejęcie Nordea Finance Polska oraz Nordea Polska TUnŻ odbędzie się w formie transakcji prywatnych.

Zgodnie z harmonogramem akwizycja powinna zostać sfinalizowana na przełomie 2013 i 2014 roku. Do fuzji prawnej PKO banku Polskiego i Nordea Bank Polska powinno dojść do 7 miesięcy po zamknięciu transakcji. Zmiana marki nastąpi natomiast nie później niż w ciągu pół roku od rozliczenia transakcji.

Źródło: PKO Bank Polski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.