Strona główna Wiadomości PKO Bank Polski wspiera polski biznes w Iranie

PKO Bank Polski wspiera polski biznes w Iranie

PKO Bank Polski wspiera polski biznes w Iranie

W ostatnich tygodniach PKO Bank Polski wymienił z kilkoma irańskimi bankami klucze SWIFT, co otworzyło drogę do prowadzenia rozliczeń finansowych między Polską a Iranem.

– Możliwość prowadzenia bezpośrednich rozliczeń finansowych z Iranem jest odpowiedzią PKO Banku Polskiego na potrzeby zgłaszane przez naszych klientów. Rozmowy w sprawie pierwszych transakcji na linii irańsko-polskiej są już bardzo zaawansowane. W kolejnych kwartałach chcemy poszerzać ofertę w zakresie bankowości międzynarodowej o nowe usługi i kierunki geograficzne, wdrażając w ten sposób strategię wspierania polskich firm na ich drodze do ekspansji zagranicznej – mówi Jakub Papierski, wiceprezes Zarządu PKO Banku Polskiego nadzorujący Obszar Bankowości Korporacyjnej i Inwestycyjnej.

Oferta PKO Banku Polskiego w zakresie wymiany handlowej z Iranem obejmuje m.in. możliwość dodawania potwierdzenia do akredytyw z Iranu oraz wystawiania gwarancji na podstawie regwarancji z banku irańskiego. W przypadku obu usług PKO dokona zapłaty po spełnieniu warunków transakcji bez względu na sytuację finansową Iranu i banku irańskiego. Ogranicza to w znaczący sposób ryzyko polskich eksporterów handlujących z irańskimi kontrahentami i ułatwia przeprowadzanie transakcji.

PKO Bank Polski wspiera polski biznes za granicą

Uruchomienie możliwości rozliczeń z Iranem to kolejny krok PKO Banku Polskiego w kierunku wspierania polskich firm prowadzących biznes za granicą. Bank w ostatnim czasie wymienił również klucze SWIFT z jednym z banków w Mongolii, otwierając w ten sposób drogę do rozliczeń finansowych z tym krajem. W grudniu 2015 roku Bank otworzył natomiast we Frankfurcie nad Menem oddział nakierowany na obsługę polskich firm prowadzących działalność za zachodnią granicą.

W ofercie niemieckiej placówki PKO Banku Polskiego znajduje się pełna paleta usług i produktów dla klientów korporacyjnych. Obejmuje ona m.in.: bankowość transakcyjną (w tym międzynarodowy cash pooling), bankowość elektroniczną, produkty skarbowe, trade finance czy kredyty korporacyjne. W ten sposób Bank chce się stać dla polskich firm prowadzących biznes w Niemczech partnerem finansowym pierwszego wyboru.

Iran – atrakcyjny kierunek ekspansji dla polskich firm

Iran jest potencjalnie bardzo atrakcyjnym rynkiem dla polskich eksporterów. Mieszka w nim 78 mln ludzi, co czyni go najludniejszym obok Turcji krajem w regionie. Jest to populacja bardzo młoda (ok. 70% mieszkańców Iranu jest w wieku poniżej 30 lat), dobrze wykształcona i jednocześnie otwarta na zagraniczne towary.

Polska ma długą historię dobrych stosunków z Iranem, sięgającą XVI wieku. Na przestrzeni wieków wielu polskich inżynierów, lekarzy i specjalistów z innych branż włożyło swój wkład w gospodarkę irańską. W ostatnich latach obroty handlowe między Polską a Iranem pozostawały jednak poniżej poziomu odpowiadającego potencjałowi obu państw. Wartość eksportu polskich produktów do Iranu w pierwszych trzech kwartałach 2015 roku sięgnęła 27,6 mln euro, a wartość importu z Iranu przekroczyła 19,7 mln euro.

Źródło: PKO Bank Polski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.