Strona główna Wiadomości PKO Bank Polski uzyskał zgodę UOKiK na przejęcie

PKO Bank Polski uzyskał zgodę UOKiK na przejęcie

PKO Bank Polski uzyskał zgodę UOKiK na przejęcie

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wyraziła bezwarunkową zgodę na przejęcie przez PKO Bank Polski kontroli nad częścią polskich aktywów Grupy Nordea – spółkami Nordea Bank Polska, Nordea Polska Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie oraz Nordea Finance.

– Zgoda prezes UOKiK to kolejny krok przybliżający nas do sfinalizowania transakcji. Dzięki temu przejęciu PKO Bank Polski umocni się na pozycji lidera w bankowości detalicznej i wzmocni działalność w obszarze bankowości korporacyjnej. Pozwoli też na przyspieszenie osiągnięcia celów strategicznych w obszarze bancassurance, które zakłada nasza strategia – mówi Zbigniew Jagiełło, prezes zarządu PKO Banku Polskiego.

Przeprowadzone przez prezes UOKiK postępowanie wykazało, że planowane przez bank przejęcie nie przyczyni się do istotnego ograniczenia konkurencji na rynku, w szczególności przez powstanie lub umocnienie jego pozycji dominującej. Uzyskanie pozytywnej decyzji prezesa Urzędu jest jednym z warunków umowy zawartej 12 czerwca 2013 roku między PKO Bankiem Polskim a spółką Nordea Bank AB. Do jej realizacji niezbędne są jeszcze w szczególności zgody Komisji Nadzoru Finansowego. We wrześniu zgodę wyraził ukraiński Urząd Antymonopolowy. Bank przewiduje, że termin uzyskania zgody KNF i spełnienia pozostałych warunków umowy oraz finalizacja umowy nabycia akcji to przełom 2013 i 2014 roku.

Dopełnienie warunków umowy otworzy drogę do nabycia akcji Nordea Bank Polska, a w dalszej perspektywie do fuzji prawnej obu banków, w wyniku której PKO Bank Polski stanie się następcą prawnym, tj. podmiotem ogółu praw i obowiązków Nordea Bank Polska. Kolejnym etapem będzie zmiana marki i pełna integracja operacyjna, dzięki której klienci obu instytucji uzyskają dostęp do wszystkich funkcjonalności połączonej organizacji, w tym sieci placówek i bankomatów.

Przewidywany termin zakończenia fuzji prawnej Nordea Bank Polska i PKO Banku Polskiego to połowa 2014 roku, a fuzji operacyjnej w ramach połączonego banku – nie później niż 12 miesięcy po nabyciu akcji Nordea Bank Polska, na przełomie roku 2014/2015.

Źródło: PKO Bank Polski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.