Strona główna Wiadomości PKO Bank Polski sponsoruje muzykę klasyczną

PKO Bank Polski sponsoruje muzykę klasyczną

PKO Bank Polski sponsoruje muzykę klasyczną

Trzy akty dzieła Giacomo Pucciniego w trzech różnych punktach Wrocławia. 14 czerwca 2013 roku w stolicy Dolnego Śląska odbędzie się spektakularna premiera „Toski”, łącząca w niezwykły sposób muzykę z architekturą. PKO Bank Polski jest sponsorem tego wydarzenia. Bank uzyskał także tytuł Strategicznego Mecenasa Roku 2013 Filharmonii Narodowej w Warszawie.

PKO Bank Polski wspiera Operę Wrocławską od 1999 roku. W ciągu czternastu lat współpracy Bank sponsorował wiele przedstawień, w tym docenioną przez widzów i krytykę inscenizację „Giocondy” wystawianą na zacumowanych przy nabrzeżu Odry barkach. W 2013 roku Bank uzyskał tytuł „Złotego Sponsora” Opery Wrocławskiej, dzięki współpracy przy produkcji „Poławiaczy Pereł” Georgesa Bizeta oraz czerwcowej premiery „Toski”.

Inscenizacja trzech aktów dzieła Pucciniego, w trzech różnych miejscach Wrocławia – gotyckiej Katedrze św. Magdaleny, na scenie Opery Wrocławskiej i Wzgórzu Partyzantów – jest jednym z najciekawszych i najbardziej efektownych projektów w najnowszej historii polskiej opery. Do realizacji tego przedsięwzięcia Opera Wrocławska zaprosiła wybitnych artystów występujących na najbardziej renomowanych scenach Europy.

– W PKO Banku Polskim nie mamy wątpliwości, że finansowanie kultury to jedna z najlepszych inwestycji w przyszłość kolejnych pokoleń. Osobiście mecenat kultury rozumiem także jako umożliwienie artystom rozwoju, tworzenia i eksperymentowania, których efektem jest doświadczenie piękna przez widza. Spektakularna inscenizacja „Toski” Opery Wrocławskiej, łącząca w niecodzienny sposób muzykę operową w najlepszym wykonaniu i doskonałą architekturę – znakomicie realizuje postulaty wpisane w tę definicję – podkreśla Zbigniew Jagiełło, prezes PKO Banku Polskiego.

Mecenat kultury i sztuki pozostaje jednym z najistotniejszych obszarów działalności sponsoringowej PKO Banku Polskiego. W tym roku bank otrzymał m.in. tytuł Strategicznego Mecenasa Roku Filharmonii Narodowej w Warszawie wręczony podczas uroczystego koncertu 7 czerwca. Historia mecenatu warszawskiej filharmonii obejmuje wiele koncertów, wśród których warto wymienić: koncertowe wykonanie opery „Wolny strzelec” Webera pod batutą Antoniego Wita w październiku 2007 roku, cykl dwóch koncertów „Rachmaninow Gala”, podczas których Olga Kern wykonała wszystkie dzieła kompozytora na fortepian i orkiestrę, prowadzoną przez Antoniego Wita w 2006 roku czy „brahmsowski” wieczór mistrza polskiej dyrygentury Jerzego Semkowa z udziałem znakomitego polskiego skrzypka Krzysztofa Jakowicza w 2005 roku. W 2013 roku bank, jako Strategiczny Mecenas Roku, był sponsorem m.in. uroczystej inauguracji Roku Lutosławskiego, obchodzonego z okazji stulecia urodzin kompozytora.

PKO Bank Polski wspiera również działalność muzeów (m.in. Muzeum Narodowe w Warszawie), scen operowych (m.in. Teatr Wielki – Opera Narodowa w Warszawie, Opera Narodowa we Wrocławiu) i teatrów (m.in. Teatr Polski w Warszawie, Teatr IMKA w Warszawie, Teatr Polski w Szczecinie, Teatr Dramatyczny w Białymstoku, Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi). Angażuje się także w festiwale filmowe i muzyczne (m.in. Gdynia Film Festiwal, XX Bydgoski Festiwal Operowy). Od dwóch lat PKO Bank Polski wspiera projekt cyfrowej rekonstrukcji klasyki polskiej kinematografii.

Źródło: PKO Bank Polski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.