PKO Akcji Małych i Średnich Spółek numerem 1 w najnowszym Ratingu Funduszy 2016 "Forbesa"

W każdej grupie funduszy ocenianej w zestawieniu znalazły się produkty z oferty PKO TFI – PKO Akcji Plus, PKO Zrównoważony, PKO Strategicznej Alokacji oraz PKO Stabilnego Wzrostu.


Gdy mowa o pomnażaniu środków, nic lepszego od funduszy inwestycyjnych nie wynaleziono. Z racji ich charakteru – o czym łatwo zapomnieć- można dopasować odpowiednie rozwiązania do każdego profilu preferowanego ryzyka, ale przede wszystkim – wykorzystując ich różnorodność pod względem jakości aktywów czy geograficzną – skonstruować portfel odporny zarówno na lokalne jak i globalne wahnięcia koniunktury.”- czytamy w treści Ratingu.

 

Metodologia zastosowana w Ratingu uwzględniała stopy zwrotu wypracowane przez fundusze

w ciągu jednego, trzech i pięciu lat. Pod uwagę brane były oferty tylko tych Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych, które mają produkty w przynajmniej trzech z czterech badanych kategorii funduszy.

W zestawieniu znalazło się więc 150 funduszy, które następnie zostały podzielone na pięć części – tzw. kwintyli oznaczanych gwiazdkami – ze względu na osiągnięty wynik. Kwintyle były następnie używane jako ocena funduszu: np. najwyższa ocena czyli piąty kwintyl/pięć gwiazdek obejmował 20 proc. najlepszych funduszy a najniższa ocena – jedna gwiazdka przyznana została 20 proc. funduszy z najniższym wynikiem.

 

Fundusze PKO TFI otrzymały wysokie oceny, co obrazuje poniższa tabela:

Nazwa subfunduszu wydzielonego w ramach funduszu PKO Parasolowy – fio

 

Miejsce w rankingu/ilość ocenianych produktów w danej grupie funduszy

 

Liczba przyznanych gwiazdek/maksymalna liczba gwiazdek możliwa do zdobycia w Ratingu

 

Stopa zwrotu za 1 rok

 

Stopa zwrotu za 3 lata

 

Stopa zwrotu za 5 lat

 

PKO Akcji Małych i Średnich Spółek

 

1/53

 

15/15

 

8,8%

 

40,8%

 

30,0%

 

PKO Zrównoważony

 

4/32

 

13/15

 

-2,0%

 

3,4%

 

3,6%

 

PKO Akcji Plus

 

5/53

 

13/15

 

-3,3%

 

10,3%

 

3,6%

 

PKO Stabilnego Wzrostu

 

5/32

 

13/15

 

-1,2%

 

6,4%

 

16,3%

 

Istotną kwestią jest to, że w Ratingu Forbesa ocenie nie podlegają tylko i wyłącznie historyczne stopy zwrotu, mimo, że one właśnie najbardziej interesują klientów. Należy pamiętać, że kluczowa jest powtarzalność wyników osiąganych przez dany fundusz. Porównanie z konkurencją w każdej grupie funduszy umożliwia klientowi pogłębioną analizę dostępnych produktów inwestycyjnych i powinno być wskazówką dla niego, które fundusze dadzą mu szansę na osiągnięcie zadowalającego zysku z zainwestowanych środków w zależności od tego jakie ryzyko inwestycyjne akceptuje” – mówi Piotr Żochowski, Prezes Zarządu PKO TFI.

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.