
Zakładając konto osobiste, firmowe, czy oszczędnościowe w banku otrzymujemy dokumenty, na których widnieje numer takiego rachunku. Numer rachunku bankowego, oznaczany w Polsce w skrócie NRB, jest polskim standardem określającym sposób numeracji wszystkich rachunków bankowych w Polsce. Czym charakteryzuje się każdy numer rachunku bankowego i czy poszczególne jego cyfry oznaczają coś konkretnego, czy są wyłącznie losowym ciągiem znaków.
Elementy składowe numeru konta bankowego
Numer rachunku bankowego składa się zawsze z 26 kolejno następujących po sobie cyfr.
Np. 11 22222222 3333333333333333
Dwie pierwsze cyfry w numerze konta bankowego oznaczają sumę kontrolną. Osiem kolejnych to numer rozliczeniowy jednostki organizacyjnej banku, a ostatnie 16 cyfr to indywidualny numer rachunku klienta w banku. W numerze rozliczeniowym jednostki organizacyjnej banku pierwsze 3 cyfry, zaczynające się na 1 do 7 właściwe będą dla banków i instytucji kredytowych, zaś pierwsze 4 cyfry, zaczynające się od 8 lub 9 będą właściwe dla banków spółdzielczych. Trzy kolejne cyfry identyfikują oddział banku.
IBAN
Szczególnym przykładem zapisu numeru konta bankowego jest jego zapis w systemie IBAN. Numer rachunku bankowego przekształcony na międzynarodowy numer IBAN wygląda tak samo, jak numer rachunku w obrocie krajowym z tym, że na początku występuje znak PL. Skrót IBAN oznacza International Bank Account Number.