Strona główna Poradnik finansowy Numer konta bankowego

Numer konta bankowego

Numer konta bankowego

Zakładając konto osobiste, firmowe, czy oszczędnościowe w banku otrzymujemy dokumenty, na których widnieje numer takiego rachunku. Numer rachunku bankowego, oznaczany w Polsce w skrócie NRB, jest polskim standardem określającym sposób numeracji wszystkich rachunków bankowych w Polsce. Czym charakteryzuje się każdy numer rachunku bankowego i czy poszczególne jego cyfry oznaczają coś konkretnego, czy są wyłącznie losowym ciągiem znaków.

Elementy składowe numeru konta bankowego

Numer rachunku bankowego składa się zawsze z 26 kolejno następujących po sobie cyfr.

Np. 11 22222222 3333333333333333

Dwie pierwsze cyfry w numerze konta bankowego oznaczają sumę kontrolną. Osiem kolejnych to numer rozliczeniowy jednostki organizacyjnej banku, a ostatnie 16 cyfr to indywidualny numer rachunku klienta w banku. W numerze rozliczeniowym jednostki organizacyjnej banku pierwsze 3 cyfry, zaczynające się na 1 do 7 właściwe będą dla banków i instytucji kredytowych, zaś pierwsze 4 cyfry, zaczynające się od 8 lub 9 będą właściwe dla banków spółdzielczych. Trzy kolejne cyfry identyfikują oddział banku.

IBAN

Szczególnym przykładem zapisu numeru konta bankowego jest jego zapis w systemie IBAN. Numer rachunku bankowego przekształcony na międzynarodowy numer IBAN wygląda tak samo, jak numer rachunku w obrocie krajowym z tym, że na początku występuje znak PL. Skrót IBAN oznacza International Bank Account Number.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.