Strona główna Wiadomości Nowe gwarancje de minimis już są dostępne w BOŚ

Nowe gwarancje de minimis już są dostępne w BOŚ

Nowe gwarancje de minimis już są dostępne w BOŚ

 Bank Ochrony Środowiska poszerzył listę produktów kredytowych, które mogą być zabezpieczane gwarancjami de minimis. Od dzisiaj przedsiębiorcy zainteresowani tego rodzaju wsparciem, mogą wnioskować o gwarancje zabezpieczające nie tylko spłatę kredytów obrotowych, ale także przeznaczonych na cele inwestycyjne i rozwojowe.

 

Nowe możliwości to efekt podpisanego przez BOŚ Bank aneksu do umowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego regulującej nowe zasady przyznawania gwarancji de minimis.

 

Program gwarancji de minimis realizowany jest w ramach rządowego programu wspierania przedsiębiorczości, a jego aktywnym uczestnikiem jest od samego początku BOŚ Bank. Dotychczas, zgodnie z założeniami programu, gwarancje de minimis mogły być udzielane tylko na zabezpieczenie kredytów obrotowych. Nowe możliwości pojawiły się 13 listopada – wówczas BGK podpisał stosowne aneksy z instytucjami finansowymi, w tym z Bankiem Ochrony Środowiska.

 

– Zabezpieczanie transakcji kredytowych jest praktyką stosowaną przez cały sektor bankowy i dotyczy wszystkich przedsiębiorców. Warto podkreślić, że teraz gwarancje de minimis będą mogły wspierać znacznie szersze spektrum biznesowych przedsięwzięć. Beneficjentami zmian będą w szczególności te firmy, które do tej pory nie posiadały wystarczających zabezpieczeń przy projektach inwestycyjnych. Są to na przykład przedsiębiorstwa handlowe, usługowe, czy spółki działające w sektorze nowych technologii – mówi Krzysztof Telega, wiceprezes Banku Ochrony Środowiska.

 

Gwarancje zabezpieczające kredyty przeznaczone na cele inwestycyjne i rozwojowe będą udzielane do tej samej wysokości, tak jak to ma miejsce w przypadku kredytów obrotowych – czyli 3,5 mln zł. Istotnym i niezmienionym kryterium jest też to, że chociaż wysokość gwarancji de minimis może wynieść maksymalnie 3,5 mln zł, to jednocześnie nie może ona przekroczyć 60 proc. kwoty kredytu. W odróżnieniu od gwarancji zabezpieczających kredyty obrotowe, gwarancje spłaty kredytów inwestycyjnych udzielane są maksymalnie na okres 99 miesięcy (dla kredytów obrotowych jest to 27 miesięcy).

 

W przypadku gwarancji de minimis powiązanych z kredytami obrotowymi i udzielonymi jeszcze do końca 2013 r., w pierwszym roku ich trwania nie będzie pobierana żadna prowizja. W kolejnym przedsiębiorca zapłaci preferencyjną stawkę w wysokości 0,5 proc. kwoty gwarancji. Taka sama stawka dotyczy też gwarancji zabezpieczających spłatę kredytów inwestycyjnych, z tą jednak różnicą, że pobierana jest od razu w momencie udzielenia zabezpieczenia.

 

– Wprowadzenie nowych możliwości związanych z de minimis zostało zrealizowane w bardzo istotnym momencie. Poprawia się sytuacja makroekonomiczna, zwiększa się produkcja przedsiębiorstw, rośnie polski eksport. Wsparcie, udzielane właśnie teraz firmom, powinno dać dalszy impuls do rozwoju rodzimego biznesu – podkreśla Krzysztof Telega.

 

Program gwarancji de minimis jest rządowym przedsięwzięciem, które ma na celu łagodzenie skutków kryzysu, dotykającego przede wszystkim małych i średnich przedsiębiorców. Gwarancje de minimis stanowią dozwoloną prawem polskim i regulacjami UE pomoc państwa dla przedsiębiorców. Są oferowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego za pośrednictwem banków kredytujących.

Źródło: Bank Ochrony Środowiska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.