Strona główna Wiadomości Miliard złotych preferencyjnych kredytów od Pekao dla mikro i małych firm

Miliard złotych preferencyjnych kredytów od Pekao dla mikro i małych firm

Miliard złotych preferencyjnych kredytów od Pekao dla mikro i małych firm

Bank Pekao podpisał z Europejskim Funduszem Inwestycyjnym (EFI) nową umowę poręczeniową w ramach unijnego programu „Konkurencyjność i Innowacja”. Dzięki tej umowie Bank Pekao będzie mógł udostępnić polskim mikro i małym przedsiębiorstwom kredyty preferencyjne o łącznej wartości 1 miliarda złotych.

 Podpisana w dniu 7 listopada umowa stanowi kontynuację dwóch umów poręczeniowych, które Bank realizował do końca października 2013 roku. Pekao udzieliło prawie 4 tysięcy kredytów o wartości 925 milionów złotych, z czego ponad tysiąc kredytów udzielono firmom rozpoczynającym działalność.

 – Preferencyjne kredyty we współpracy z EFI to większa dostępność i bardziej atrakcyjne warunki finansowania dla mikro i małych firm oraz wymierne efekty dla wsparcia ich rozwoju i innowacji – mówi  Grzegorz Piwowar, Wiceprezes Banku Pekao SA.

 Dlatego już od kilku dni w oddziałach Banku na terenie całego kraju są ponownie dostępne preferencyjne kredyty inwestycyjne oraz kredyty obrotowe dla firm rozpoczynających działalność gospodarczą.

 Z kredytów inwestycyjnych z poręczeniem EFI mogą korzystać mikro i małe firmy o rocznych przychodach do 20 milionów złotych. Maksymalna kwota kredytu wynosi 3 miliony euro. Kredyty obrotowe są z kolei skierowane do mikroprzedsiębiorstw, które działają na rynku nie dłużej niż 2 lata. Zgodnie z podpisaną umową z EFI, maksymalna kwota kredytu dla start ups wynosi 20 tysięcy złotych.

 – Cieszymy się, że realizowane przez nas programy wypełniają lukę w zakresie unijnego finansowania dla firm. Unijne dotacje z obecnego budżetu już praktycznie się skończyły, a na nowe programy musimy jeszcze poczekać kilka miesięcy – zauważa G. Piwowar.

 Preferencyjne warunki kredytów z poręczeniem EFI w Banku Pekao:

  •     Bezpłatne poręczenie EFI, które zabezpiecza 50% kapitału i odsetek kredytu przez okres 10 lat,
  •     Korzystniejsze oprocentowanie – niższe o co najmniej 0,4% punktu proc. od standardowego,
  •     Przy kredytach inwestycyjnych  – mniejsze wymagania w zakresie wkładu własnego (minimum 15%) oraz wymagane zabezpieczenie wyłącznie na przedmiocie finansowania,
  •     Dla kredytów obrotowych do 10 tysięcy złotych poręczenie EFI jest jedynym wymaganym zabezpieczeniem,
  •     Prosty sposób ustanawiania poręczenia – bez żadnych dodatkowych dokumentów po stronie firm,
  •     Poręczenia EFI nie stanowią pomocy publicznej,

Od września w ofercie Banku są także dostępne preferencyjne kredyty inwestycyjne i obrotowe dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz dużych firm zatrudniających do 500 osób w ramach unijnego programu Risk Sharing Instrument. Celem tego programu jest wsparcie działalności badawczo-rozwojowej i innowacyjnej polskich firm. Budżet tego programu wynosi 331 milionów złotych.

Bank Pekao SA

Źródło: Bank Pekao SA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.