mFaktoring: rośnie popularność faktoringu zagranicznego

Polscy eksporterzy coraz chętniej sięgają po faktoring,  także po to, by zabezpieczyć się przed ryzykiem kursowym.


Jak pokazują wstępne dane GUS*, eksport towarów z Polski w 2014 r. wzrósł o 5,2 proc., osiągając wartość 163,1 mld euro. Przeważającą część tej kwoty stanowił eksport na rynki rozwinięte, który w ubiegłym roku wyniósł 136,8 mld euro, co oznacza wzrost o 7,7%. Nadwyżka obrotów w tych transakcjach wyniosła w 2014 r. 28,4 mld euro, czyli powiększyła się o 5 mld euro.

 

Podbój międzynarodowych rynków coraz częściej jest jednym ze strategicznych kierunków rozwoju przedsiębiorstw, co zwiększa popularność faktoringu zagranicznego. Obroty mFaktoringu w segmencie faktoringu zagranicznego wzrosły w 2014 roku o ponad 25%.

Faktoring zagraniczny jest doskonałym zabezpieczeniem przed ryzykiem kursowym. Eksporter otrzymuje od Faktora walutową należność zanim ureguluje ją kontrahent, zwykle w ciągu jednego lub dwóch dni od wystawania faktury. Otrzymaną kwotę może w tym samym dniu przewalutować ograniczając czas, w którym jej wartość po przeliczeniu na złote podlega wahaniom. Polskie przedsiębiorstwo otrzymuje należność jeszcze zanim ureguluje ją kontrahent, co pozwala na przeliczenie jej po bezpiecznym kursie.

 

Faktoring zagraniczny jest doskonałym rozwiązaniem dla przedsiębiorstw realizujących kontrakty międzynarodowe oraz dla odbiorców płacących w walucie z odroczonymi terminami płatności. Przykładowo, eksporter wystawiając fakturę na 500 tys. euro z datą zapłaty za 60 dni, narażony jest na spadek otrzymanej ostatecznie kwoty płatności po jej przeliczeniu na złotówki, po kursie z dnia faktycznej zapłaty przez odbiorcę. Korzystając z faktoringu zagranicznego, eksporter otrzyma płatność od razu, co pozwala na przeliczenie należności w dniu wystawienia faktury. Otrzymanie zaliczki w dniu wystawienia faktury zapewnia utrzymanie założonej marży i ogranicza wpływ potencjalnych zmian kursowych, bez korzystania z innych metod zabezpieczających przed wahaniami kursu walutowego. Wielu eksporterów, którzy przy przychodach walutowych koszty ponoszą w złotych, wybiera faktoring jako formę ograniczenia ryzyka walutowego i jako alternatywę korzystania z instrumentów pochodnych – mówi Marta Ciemniewska, dyrektor działu sprzedaży w mFaktoringu.

 

Oczywiście faktoring zagraniczny – poza minimalizowaniem ryzyk kursowych i finansowaniem obrotowym – daje przedsiębiorcom szereg dodatkowych korzyści. Istotnie podnosi on poziom bezpieczeństwa relacji z nowymi, nieznanymi kontrahentami spoza Polski. Podobnie jak w faktoringu krajowym, przedsiębiorstwa otrzymuje należne pieniądze w ustalonym z faktorem czasie, nawet gdy termin płatności jeszcze nie upłynął. Z jednej strony firmy mogą więc oferować swoim partnerom handlowym dłuższe, bardziej konkurencyjne terminy płatności, z drugiej mają zapewniony stabilny dostęp do gotówki. Faktoring zagraniczny zapewnia też bezpieczeństwo transakcji i minimalizuje ryzyko braku zapłaty. Jest to istotne szczególnie w handlu zagranicznym, gdyż proces oceny wiarygodności odbiorców spoza Polski jest złożony.

Źródło: mBank

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.