Strona głównaBez KategoriiMasz telefon? Dobierz do niego konto!

Masz telefon? Dobierz do niego konto!

masz-telefon-dobierz-do-niego-kontoOgromny postęp technologiczny, jaki dokonał się na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat w telefonii komórkowej sprawił, że coraz większą popularnością wśród dzisiejszych użytkowników smartfonów cieszą się rozwiązania rozszerzające funkcjonalność tych urządzeń. Z uwagi na fakt, że obecnie praktycznie każdy nowoczesny smartfon to tak naprawdę potężny mikrokomputer, nierzadko przewyższający mocą obliczeniową jednostki stacjonarne, z których korzystamy w domach, możliwe jest używanie go na przykład do płacenia za zakupy.

Telefon zamiast karty płatniczej i gotówki

Operatorzy sieci komórkowych już jakiś czas temu dostrzegli niebywały potencjał drzemiący w niektórych technologiach standardowo używanych w telefonach komórkowych i smartfonach. Jedną z nich jest NFC (Near Field Communication), dzięki której można wyposażonego w nią smartfona używać do dokonywania płatności zbliżeniowych. Aby jednak było to możliwe, muszą zostać spełnione określone wymagania, czyli:

  • nasz smartfon musi być wyposażony w antenę NFC oraz kartę SIM NFC. Każdy operator udostępnia na swej stronie internetowej listę aktualnie dostępnych w salonach telefonów z tą technologią, a kartę można uzyskać bezpośrednio w salonie, po spełnieniu określonych warunków.
  • na smartfonie musi być zainstalowana aplikacja do obsługi płatności NFC, do której następnie trzeba podpiąć posiadaną kartę lub karty płatnicze danego banku (możemy mieć przypisane różne karty z różnych banków – szczegóły należy zweryfikować u konkretnego operatora).
  • konieczne jest także włączenie transmisji danych komórkowych, ponieważ bez niej płatności NFC przy pomocy telefonu nie będą możliwe.

Aby w pełni zrozumieć potencjał technologii NFC, wystarczy powiedzieć, że póki co najczęściej wykorzystywana jest ona w płatnościach przy pomocy smartfona, ale już teraz na przykład Orange zapowiada, że w przyszłości NFC Pass będzie można wykorzystać również do zainstalowania w telefonie karty miejskiej, używać jako karty dostępu do klubów sportowych czy uzyskiwać określone rabaty i benefity u partnerów biznesowych operatora.

Pod względem bezpieczeństwa NFC wypada bardzo dobrze z uwagi na fakt, że technologia działa jedynie na odległości do maksymalnie 20 centymetrów, tak więc szansa przechwycenia sygnału służącego do komunikacji pomiędzy naszym smartfonem a terminalem płatniczym jest w praktyce zerowa. Ponadto co do zasady działania, płatności telefonem z NFC są obwarowane takimi samymi ograniczeniami, jak fizyczne karty zbliżeniowe – wszystkie transakcje powyżej 50 złotych musimy dodatkowo potwierdzić kodem PIN.

Klienci telekomów zyskują więcej

Warto zauważyć, że nowy trend wśród operatorów telefonii komórkowej, czyli łączenie usług czysto telefonicznych z finansowymi, najwięcej korzyści zyskują klienci danego telekomu. Ten stan rzeczy wynika przede wszystkim z faktu, że operatorzy dają dodatkowe nagrody za łączenie usług. Tak samo jest w przypadku usług finansowych..

Najlepszym przykładem jest oferta Orange Finanse , w której osoby otwierające tam właśnie konto osobiste nie ponoszą żadnych opłat za otwarcie i prowadzenie go, a ponadto bez opłat mogą wymienić swoją starą kartę SIM na kartę w standardzie SIM NFC. Dodatkowo nie ponoszą opłat za wydanie i korzystanie z kart debetowych MasterCard, MasterCard 13+, MasterCard NFC oraz MasterCard NFC 13+, mają także gwarancję braku opłat za wypłaty w dowolnych bankomatach w Polsce, o ile dokonają w ciągu danego miesiąca przynajmniej 5 transakcji bezgotówkowych.

To jednak nie koniec: w ramach promocji osoba, która otworzy Konto Osobiste w Orange Finanse, będzie mieć prawo do zwrotu 25 złotych miesięcznie na to właśnie konto przez 6 pierwszych miesięcy jego prowadzenia pod warunkiem opłacania z niego faktur w Orange oraz wpływu z zewnętrznego konta kwoty przynajmniej 1000 złotych (czyli na przykład wynagrodzenia od pracodawcy).

Przyszłość bankowości

Widać wyraźnie, że nowe technologie i trendy już teraz można uznać za swoistą rewolucję nie tylko w telefonii komórkowej, ale także w bankowości – zwłaszcza tej mobilnej. Konto w telefonie staje się coraz powszechniejszą alternatywą dla tradycyjnej bankowości. Dobrym przykładem będzie tu dopiero upowszechniająca się usługa BLIK, dzięki której w bankomatach możemy bezprowizyjnie wypłacać pieniądze bez używania karty. Poza niewątpliwą wygodą rozwiązanie to ma także istotny walor w postaci całkowitej odporności na skimming (czyli stosowanie przez oszustów zaawansowanych technicznie i niewykrywalnych dla przeciętnego człowieka przystawek lub nakładek na bankomaty, służących do skanowania danych z fizycznej karty płatniczej w chwili włożenia jej do bankomatu), ponieważ jedynym, co wprowadzamy do bankomatu, jest sześciocyfrowy kod. BLIK może być używany także podczas płatności w sklepach oraz pozwala na dokonywanie płatności za zakupy w Internecie bez podawania danych karty.

RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular