Masz telefon? Dobierz do niego konto!

masz-telefon-dobierz-do-niego-kontoOgromny postęp technologiczny, jaki dokonał się na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat w telefonii komórkowej sprawił, że coraz większą popularnością wśród dzisiejszych użytkowników smartfonów cieszą się rozwiązania rozszerzające funkcjonalność tych urządzeń. Z uwagi na fakt, że obecnie praktycznie każdy nowoczesny smartfon to tak naprawdę potężny mikrokomputer, nierzadko przewyższający mocą obliczeniową jednostki stacjonarne, z których korzystamy w domach, możliwe jest używanie go na przykład do płacenia za zakupy.

Telefon zamiast karty płatniczej i gotówki

Operatorzy sieci komórkowych już jakiś czas temu dostrzegli niebywały potencjał drzemiący w niektórych technologiach standardowo używanych w telefonach komórkowych i smartfonach. Jedną z nich jest NFC (Near Field Communication), dzięki której można wyposażonego w nią smartfona używać do dokonywania płatności zbliżeniowych. Aby jednak było to możliwe, muszą zostać spełnione określone wymagania, czyli:

  • nasz smartfon musi być wyposażony w antenę NFC oraz kartę SIM NFC. Każdy operator udostępnia na swej stronie internetowej listę aktualnie dostępnych w salonach telefonów z tą technologią, a kartę można uzyskać bezpośrednio w salonie, po spełnieniu określonych warunków.
  • na smartfonie musi być zainstalowana aplikacja do obsługi płatności NFC, do której następnie trzeba podpiąć posiadaną kartę lub karty płatnicze danego banku (możemy mieć przypisane różne karty z różnych banków – szczegóły należy zweryfikować u konkretnego operatora).
  • konieczne jest także włączenie transmisji danych komórkowych, ponieważ bez niej płatności NFC przy pomocy telefonu nie będą możliwe.

Aby w pełni zrozumieć potencjał technologii NFC, wystarczy powiedzieć, że póki co najczęściej wykorzystywana jest ona w płatnościach przy pomocy smartfona, ale już teraz na przykład Orange zapowiada, że w przyszłości NFC Pass będzie można wykorzystać również do zainstalowania w telefonie karty miejskiej, używać jako karty dostępu do klubów sportowych czy uzyskiwać określone rabaty i benefity u partnerów biznesowych operatora.

Pod względem bezpieczeństwa NFC wypada bardzo dobrze z uwagi na fakt, że technologia działa jedynie na odległości do maksymalnie 20 centymetrów, tak więc szansa przechwycenia sygnału służącego do komunikacji pomiędzy naszym smartfonem a terminalem płatniczym jest w praktyce zerowa. Ponadto co do zasady działania, płatności telefonem z NFC są obwarowane takimi samymi ograniczeniami, jak fizyczne karty zbliżeniowe – wszystkie transakcje powyżej 50 złotych musimy dodatkowo potwierdzić kodem PIN.

Klienci telekomów zyskują więcej

Warto zauważyć, że nowy trend wśród operatorów telefonii komórkowej, czyli łączenie usług czysto telefonicznych z finansowymi, najwięcej korzyści zyskują klienci danego telekomu. Ten stan rzeczy wynika przede wszystkim z faktu, że operatorzy dają dodatkowe nagrody za łączenie usług. Tak samo jest w przypadku usług finansowych..

Najlepszym przykładem jest oferta Orange Finanse , w której osoby otwierające tam właśnie konto osobiste nie ponoszą żadnych opłat za otwarcie i prowadzenie go, a ponadto bez opłat mogą wymienić swoją starą kartę SIM na kartę w standardzie SIM NFC. Dodatkowo nie ponoszą opłat za wydanie i korzystanie z kart debetowych MasterCard, MasterCard 13+, MasterCard NFC oraz MasterCard NFC 13+, mają także gwarancję braku opłat za wypłaty w dowolnych bankomatach w Polsce, o ile dokonają w ciągu danego miesiąca przynajmniej 5 transakcji bezgotówkowych.

To jednak nie koniec: w ramach promocji osoba, która otworzy Konto Osobiste w Orange Finanse, będzie mieć prawo do zwrotu 25 złotych miesięcznie na to właśnie konto przez 6 pierwszych miesięcy jego prowadzenia pod warunkiem opłacania z niego faktur w Orange oraz wpływu z zewnętrznego konta kwoty przynajmniej 1000 złotych (czyli na przykład wynagrodzenia od pracodawcy).

Przyszłość bankowości

Widać wyraźnie, że nowe technologie i trendy już teraz można uznać za swoistą rewolucję nie tylko w telefonii komórkowej, ale także w bankowości – zwłaszcza tej mobilnej. Konto w telefonie staje się coraz powszechniejszą alternatywą dla tradycyjnej bankowości. Dobrym przykładem będzie tu dopiero upowszechniająca się usługa BLIK, dzięki której w bankomatach możemy bezprowizyjnie wypłacać pieniądze bez używania karty. Poza niewątpliwą wygodą rozwiązanie to ma także istotny walor w postaci całkowitej odporności na skimming (czyli stosowanie przez oszustów zaawansowanych technicznie i niewykrywalnych dla przeciętnego człowieka przystawek lub nakładek na bankomaty, służących do skanowania danych z fizycznej karty płatniczej w chwili włożenia jej do bankomatu), ponieważ jedynym, co wprowadzamy do bankomatu, jest sześciocyfrowy kod. BLIK może być używany także podczas płatności w sklepach oraz pozwala na dokonywanie płatności za zakupy w Internecie bez podawania danych karty.

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.