Seniorzy mogą w niektórych bankach liczyć na specjalne traktowanie w zakresie udzielania kredytów. Są oni wbrew pozorom, w opinii banków, pożądaną grupą kredytobiorców.
Mają stały dochód w postaci renty bądź emerytury, który zapewnia stabilną spłatę zaciągniętego zobowiązania kredytowego. Kredyty dla seniorów udzielane są często przy uproszczonych procedurach weryfikacji zdolności i wiarygodności kredytowej klientów.
Idealny klient
Poza wszystkim, seniorzy są rzetelni w wywiązywaniu się ze swoich zobowiązań kredytowych. Spłacają raty terminowo i nigdy nie zalegają z płatnościami. Wykazują się rozwagą w zaciąganiu kredytów i pożyczek. Tak jak zostało już powiedziane, dla banków bardzo istotne jest to, że seniorzy posiadają stałe wynagrodzenie, jakie wypłacane jest przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych lub Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Dlatego też łatwo wyliczyć ich zdolność kredytową.
Krótszy okres kredytowania
Z racji osiągniętego wieku, seniorzy nie mogą liczyć na udzielenie np. kredytu hipotecznego na 25 czy 30 lat. Jeśli o kredyt ubiega się 70-latek, bank udzieli wyłącznie krótkoterminowego kredytu, chyba że kredyt będzie poręczany przez znacznie młodszą osobę, która na wypadek śmierci głównego kredytobiorcy spłaci za niego zobowiązanie. Bywa też, że przy kredytach dla seniorów konieczne jest wykupienie dodatkowego zabezpieczenia spłaty kredytu w postaci ubezpieczenia na życie. Jeśli kredytobiorca nie doczeka do końca spłaty kredytu i umrze, płatność kolejnych rat przejmie firma ubezpieczeniowa.
Gdzie po kredyt dla seniora?
Banki ograniczają górną granicę wieku, do której można zaciągnąć kredyt. Może to być wiek w granicach 60-80 lat. Specjalną ofertę kredytów dla seniorów posiadają obecnie banki:
- Polbank,
- Bank Pekao SA,
- Alior Sync,
- mBank,
- ING Bank Śląski,
- BZ WBK,
- Bank Pocztowy,
- Bank Polskiej Spółdzielczości,
- PKO Bank Polski,
- Eurobank.