Strona głównaWiadomościKredyt czy pożyczka, sprawdź zanim wybierzesz

Kredyt czy pożyczka, sprawdź zanim wybierzesz

euro-1144835_1280Kredyt oraz pożyczka dotyczą praktycznie tej samej rzeczy: otrzymania finansowania. Często więc są one mylone ze sobą lub używanie zamiennie. Ta błędna interpretacja powoduje rozczarowania przez podejmowanie złych decyzji. Warto więc poznać formalne różnice oraz skutki prawne jakie niosą za sobą zarówno kredyt jak i pożyczka.

Finansowanie udzielane tylko przez banki

Kredyt według przepisów prawa bankowego jest pojęciem, które mogą używać wyłącznie banki. Dodatkowo pewne szczególne przepisy (ustawa o SKOKach) pozwalają udzielać ich również przez Społeczne Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe. Bardzo szczegółowe przepisy prawa bankowego określają sposób oraz formę zawierania umów kredytowych. Głównym warunkiem ich ważności jest wyłącznie zawarcie kredytu na piśmie, inna forma jest niedopuszczalna. Dodatkowo kredyt aby był ważny musi również posiadać następujące elementy: kwotę, oprocentowanie wraz z warunkami jej zmiany, wysokość prowizji oraz zasady i termin spłaty. W umowie musi znaleźć się również cel na jaki zostało udzielone finansowanie. Nie ma więc prawnej możliwości by wykorzystać przyznane środki w inny sposób niż zostało to zapisane w umowie. Dodatkowo oprocentowanie kredytu jest zależne od wysokości stóp procentowych określanych przez bank centralny i nie mogą przekroczyć ich trzykrotności.

Pożyczka dostępna nie tylko z banku

Pożyczka nie aż tak konkretnych umocowań prawnych jak kredyt, do tego jest pojęciem szerszym. Regulują ją przepisy kodeksu cywilnego, które mówią, że może jej udzielić zarówno osoba fizyczna, firma jak i inna instytucja. Jedynym warunkiem jaki trzeba spełnić jest to, że pożyczane pieniądze nie mogą być własnością osób trzecich. Zasada udzielania finansowania nie jest tak szczegółowo określona w przepisach. W związku z tym uzyskane środki mogą zostać wydane w dowolny sposób, w umowie nie musi być również zawarty cel pożyczki. Dodatkowo dla niskich kwot (do 500 złotych) nie trzeba wcale tworzyć pisemnej umowy. Co wcale nie oznacza, że niedotrzymanie tego wymogu w przypadku wyższych sum, będzie równoznaczne z nieważnością zawarcia umowy.

Wszystkie regulacje dotyczące terminów oraz oprocentowania umowy są dowolnie określane przez pożyczkodawcę i pożyczkobiorcę. Oznacza to, że dofinansowanie może zostać udzielone zarówno na zerowy procent jak i bardzo duży. Nie ma tutaj żadnych ograniczeń określonych przez prawo W przypadku wyższych kwot kodeks cywilny zaleca aby spisywać umowy. Chodzi oto aby w razie ewentualnych sporów stanowiły podstawę do odzyskania roszczeń. Jednak z reguły instytucje finansowe takie jak banki czy para-banki wymagają formy pisemnej niezależnie od przyznanych kwot.

Często zdarza się jednak, że niektóre produkty bankowe nazwane są kredytami, mimo że nie mają wszystkich charakterystycznych cech. Do sztandarowych przykładów można zaliczyć choćby kredyty odnawialne w rachunku osobistym. Nie mają one powiem określonego terminu spłaty ani celu, przez co swoją formą bliżej im do pożyczek. Jednak ze względu na fakt, że są udzielane wyłącznie przez banki noszą nazwę kredytów.

RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular