Kupno mieszkania jest poważną inwestycją, pociągającą za sobą wysokie koszty. Są one związanie nie tylko z ceną transakcyjną, jaką kupujący musi uiścić, zgodnie z zawartą umową kupna-sprzedaży, na rzecz zbywcy. Takiej inwestycji towarzyszą i inne koszty. Jakie?
Zakup samodzielny
Przy kupowaniu nieruchomości musimy wiedzieć, że z własnej kieszeni przyjdzie nam pokryć opłaty transakcyjne i około kredytowe, o ile kupujemy mieszkanie na kredyt hipoteczny w banku. Musimy naszykować się na opłacenie kosztów rozpatrzenia wniosku kredytowego, pokryć wymagany, co najmniej 5% wkład własny na kredyt oraz opłacić prowizję za przystąpienie do kredytu.
Kupno nieruchomości najczęściej wiąże się z koniecznością opłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych, tzw. PCC, w wysokości około 2% wartości nieruchomości.
Zawarcie umowy kupna-sprzedaży nieruchomości wiąże się z koniecznością wizyty u notariusza. Musimy zapłacić przy takiej wizycie za:
- Taksę notarialną, uzależnioną od wartości lokalu mieszkalnego,
- Wypisy z aktu notarialnego,
- Założenie księgi wieczystej dla nieruchomości i dokonanie wpisu do księgi – 200 zł.
Zakup z pośrednikiem
Jeśli mieszkanie klient kupuje nie samodzielnie, ale przy wsparciu pośrednika, będzie musiał liczyć się z dodatkowym kosztem w postaci prowizji dla biura nieruchomości. Prowizja naliczana jest w wysokości 2-5% ceny transakcyjnej mieszkania, po zawarciu umowy kupna-sprzedaży.