Strona główna Wiadomości Kolejna transakcja BGK w ramach Programu Inwestycje Polskie

Kolejna transakcja BGK w ramach Programu Inwestycje Polskie

Kolejna transakcja BGK w ramach Programu Inwestycje Polskie

Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał 31 lipca umowę, której przedmiotem jest organizacja i gwarantowanie emisji obligacji w kwocie 1 mld złotych na rzecz TAURON Polska Energia. Jest to kolejna, po Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, transakcja, którą BGK przeprowadził w ramach Programu Inwestycje Polskie.

Celem emisji obligacji jest współfinansowanie wydatków inwestycyjnych wynikających ze strategii rozwoju Grupy TAURON do roku 2020. Największe nakłady inwestycyjne zostaną poniesione w obszarach dystrybucji i wytwarzania.  

Grupa TAURON do tej pory finansowała długoterminowo swoje inwestycje ze wsparciem banków komercyjnych oraz instytucji multilateralnych takich jak Europejski Bank Inwestycyjny i Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju. Teraz do tego grona dołączył Bank Gospodarstwa Krajowego. Kwota programu emisji obligacji o maksymalnie 15-letnim okresie zapadalności wynosi 1 mld zł. Struktura finansowania przewiduje emisję w seriach w latach 2013-2015, wykupy w równych ratach od 2019 do 2028 r. Bank Gospodarstwa Krajowego pełni w tym przedsięwzięciu rolę organizatora, gwaranta programu i depozytariusza.

– Dzisiejsza umowa jest przykładem tego, jak Bank Gospodarstwa Krajowego, pełniąc rolę banku rozwojowego, przyczynia się do pobudzenia gospodarki – powiedział Dariusz Kacprzyk, p.o. prezesa zarządu BGK. – Emisja obligacji dla spółki TAURON Polska Energia jest bezprecedensowa pod względem skali jednostkowego zaangażowania BGK. Finansując jedną z kluczowych spółek sektora energetycznego realizujemy Program Inwestycje Polskie, którego celem jest utrzymanie poziomu dynamiki inwestycji w kraju – dodał prezes Kacprzyk.

– To pierwsza tego typu umowa zawarta z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, tym samym portfel instytucji finansowych współpracujących z Grupą TAURON poszerzył się o kolejny istotny podmiot – mówił Dariusz Lubera, prezes zarządu TAURON Polska Energia. – Środki pozyskane z emisji obligacji zostaną przeznaczone na realizację długofalowej strategii rozwoju Grupy. W jej ramach planujemy przeprowadzenie inwestycji związanych m.in. z budową nowych mocy wytwórczych, modernizacją i odtwarzaniem sieci dystrybucyjnej oraz zwiększaniem zdolności produkcyjnych naszych zakładów górniczych – dodał.

Zgodnie z modelem biznesowym Grupy emitent jest odpowiedzialny za pozyskiwanie finansowania dla spółek z Grupy TAURON.

– Pozyskanie środków finansowych z długoterminowym okresem spłaty jest efektem realizacji opracowanej w grudniu 2012 r. koncepcji finansowania programu inwestycyjnego Grupy TAURON zakładającej optymalne, zarówno z punktu widzenia kosztu, elastyczności, jak i terminu zapadalności, wykorzystanie dostępnych w danym momencie źródeł finansowania – mówi Krzysztof Zawadzki, wiceprezes zarządu ds. ekonomiczno-finansowych TAURON Polska Energia. – Dłuższy od obecnie posiadanych okres finansowania uzyskany przez TAURON Polska Energia jest bardzo korzystny i dopasowany do potrzeb Grupy, gdyż wydłuża średnioważony termin zapadalności portfela długu i poprzez taką dywersyfikację zapewnia jego stabilność , a jednocześnie jest lepiej dopasowany  do długich okresów zwrotu z inwestycji w sektorze energetycznym – dodaje.

Źródło: BGK

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.