Jak wyczyścić BIK ?

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej gromadzi dane o wszystkich kredytobiorcach w Polsce, zaciągających kredyty i inne zobowiązania w bankach czy w Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo-Kredytowych. Wpisy w BIK niekoniecznie muszą mieć charakter negatywny.

Jeśli w BIK klient widnieje jako rzetelny kredytobiorca, terminowo spłacający swoje zobowiązania, będzie on miał ułatwiony dostęp do kolejnych kredytów bankowych. Jeśli jednak w BIK zapisane będą negatywne informacje na temat trybu spłaty kredytu przez kredytobiorcę, zamknie mu to drogę do kolejnego zapożyczania się w bankach i w SKOK-ach. Nierzetelni dłużnicy znajdujący się w BIK na pewno byliby zainteresowani możliwością „wyczyszczenia” swoich danych z BIK. Czy można tego dokonać?

Jak działa BIK?

BIK jest instytucją centralną, powołaną na podstawie art. 105 ust. 4 Prawa Bankowego. Biuro Informacji Kredytowej ma ustawowe prawo przetwarzania danych stanowiących tajemnicę bankową w celu wspomagania banków i Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych w ocenie zdolności kredytowej ich klientów. Banki i SKOK-i korzystają z baz BIK, a jednocześnie zobowiązane są do przekazywania do BIK wszystkich informacji o kredytobiorcach.

Na czym polega czyszczenie danych BIK?

Firmy oferujące na rynku finansowym usługę „czyszczenia” baz BIK, kierowane są do osób mających negatywną historię kredytowania. Niestety, nie można tak po prostu wykreślić z BIK takich informacji. Czyszczenie BIK zgodnie z prawem bankowym może polegać wyłącznie na wysłaniu do banku lub SKOK-u, w którym klient ma zaciągnięty kredyt, wniosku o restrukturyzację kredytu lub o usunięcie danych z BIK.

BIK przychyli się do wniosku o usunięcie jedynie pozytywnych danych z baz, a to nie leży w interesie klienta. Dane negatywne nie są usuwalne. Tylko w niektórych przypadkach istnieje możliwość wystąpienia do Biura Informacji Kredytowej z żądaniem usunięcia danych. Dokonuje się to poprzez osobistej wizyty w banku lub SKOK-u. Usunięcie danych zgromadzonych w BIK jest możliwe jeśli:

  • Kredytobiorca odwoła zgodę na przetwarzanie danych osobowych i finansowych po wygaśnięciu zobowiązania kredytowego, lub upływu terminu, na jaki udzielono zgody,
  • Upłynął już 5-cio letni termin przetwarzania danych kredytobiorcy bez jego zgody, po wygaśnięciu zobowiązania,
  • Dane w BIK są niezgodne z istniejącym stanem rzeczy i zostały omyłkowo wprowadzone do BIK.
Poprzedni artykuł
Następny artykuł
RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular