BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej gromadzi dane o wszystkich kredytobiorcach w Polsce, zaciągających kredyty i inne zobowiązania w bankach czy w Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo-Kredytowych. Wpisy w BIK niekoniecznie muszą mieć charakter negatywny.
Jeśli w BIK klient widnieje jako rzetelny kredytobiorca, terminowo spłacający swoje zobowiązania, będzie on miał ułatwiony dostęp do kolejnych kredytów bankowych. Jeśli jednak w BIK zapisane będą negatywne informacje na temat trybu spłaty kredytu przez kredytobiorcę, zamknie mu to drogę do kolejnego zapożyczania się w bankach i w SKOK-ach. Nierzetelni dłużnicy znajdujący się w BIK na pewno byliby zainteresowani możliwością „wyczyszczenia” swoich danych z BIK. Czy można tego dokonać?
Jak działa BIK?
BIK jest instytucją centralną, powołaną na podstawie art. 105 ust. 4 Prawa Bankowego. Biuro Informacji Kredytowej ma ustawowe prawo przetwarzania danych stanowiących tajemnicę bankową w celu wspomagania banków i Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych w ocenie zdolności kredytowej ich klientów. Banki i SKOK-i korzystają z baz BIK, a jednocześnie zobowiązane są do przekazywania do BIK wszystkich informacji o kredytobiorcach.
Na czym polega czyszczenie danych BIK?
Firmy oferujące na rynku finansowym usługę „czyszczenia” baz BIK, kierowane są do osób mających negatywną historię kredytowania. Niestety, nie można tak po prostu wykreślić z BIK takich informacji. Czyszczenie BIK zgodnie z prawem bankowym może polegać wyłącznie na wysłaniu do banku lub SKOK-u, w którym klient ma zaciągnięty kredyt, wniosku o restrukturyzację kredytu lub o usunięcie danych z BIK.
BIK przychyli się do wniosku o usunięcie jedynie pozytywnych danych z baz, a to nie leży w interesie klienta. Dane negatywne nie są usuwalne. Tylko w niektórych przypadkach istnieje możliwość wystąpienia do Biura Informacji Kredytowej z żądaniem usunięcia danych. Dokonuje się to poprzez osobistej wizyty w banku lub SKOK-u. Usunięcie danych zgromadzonych w BIK jest możliwe jeśli:
- Kredytobiorca odwoła zgodę na przetwarzanie danych osobowych i finansowych po wygaśnięciu zobowiązania kredytowego, lub upływu terminu, na jaki udzielono zgody,
- Upłynął już 5-cio letni termin przetwarzania danych kredytobiorcy bez jego zgody, po wygaśnięciu zobowiązania,
- Dane w BIK są niezgodne z istniejącym stanem rzeczy i zostały omyłkowo wprowadzone do BIK.