Strona głównaBez KategoriiJak rozliczyć PIT-37 i wspomóc fundacje?

Jak rozliczyć PIT-37 i wspomóc fundacje?

Jesteś pracownikiem, za którego zaliczki na podatek dochodowy odprowadza pracodawca? Pamiętaj, aby do 30 kwietnia złożyć roczne zeznanie za miniony rok podatkowy. Wykonując rozliczenie PIT, pomóż także fundacjom, które czekają na finansowe wsparcie od podatników.

Ze złożeniem deklaracji musisz się spieszyć, ponieważ nieterminowe rozliczenie PIT online lub w standardowy sposób wiąże się z konsekwencjami finansowymi. Także dla organizacji pożytku publicznego, ponieważ nie mają one wówczas prawa do przekazanego 1% podatku.

Kto musi złożyć deklarację PIT-37?

PIT-37 to jedna z popularnych deklaracji składanych przez podatników. Dotyczy przede wszystkim pracowników oraz zleceniobiorców, za których zaliczki na podatek dochodowy oblicza i pobiera płatnik (może to być zleceniodawca lub pracodawca).

Rozliczenie PIT-37 należy wypełnić na podstawie otrzymanego druku PIT-11. Pracodawca ma obowiązek przesłać go pracownikowi do końca lutego.

Jak przekazać 1% podatku?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami każda osoba fizyczna wykazująca w rocznym zeznaniu należny podatek może wesprzeć finansowo wybraną organizację pożytku publicznego. Odbywa się to na drodze przekazania 1% podatku poprzez złożenie wniosku zawartego w deklaracji PIT-37.

Bez względu na to, czy wykonujesz rozliczenie PIT online, czy korzystasz z interaktywnego formularza przeznaczonego do wydruku, musisz w deklaracji uzupełnić konkretne pozycje z rubryki „Wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego OPP”.

1procent.wwf.pl_finansosfera.plRozliczając PIT-37 i chcąc przekazać 1% podatku, wypełniasz:

  • 131, wpisując prawidłowy numer KRS fundacji,
  • 132 – wpisując wysokość przekazywanej „darowizny”, która nie może być wyższa niż 1%.

Ponadto możesz przekazać swoje dane osobowe wspieranej organizacji, zaznaczając jednocześnie pozycję 134 – wyrażenie zgody.

Pobierz program PIT i wspieraj OPP

Jeżeli rozliczasz PIT-37 z zamiarem wsparcia konkretnej fundacji, wybierz drogę na skróty. Wejdź na stronę internetową wybranej organizacji, a następnie pobierz bezpłatnie udostępniany program PIT. Taką możliwość stwarza wiele fundacji, np. WWF podejmująca działania na rzecz przyrody. Jej celem jest ochrona środowiska naturalnego przed degradacją, uwzględniająca między innymi ratowanie wymierających gatunków zwierząt.

Jeżeli pobierzesz program PIT ze strony organizacji, szybko i bez zbędnej straty czasu wypełnisz deklarację. Unikniesz też błędów rachunkowych, ponieważ wszystkie dane obliczeniowe zostają wpisane automatycznie.

RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular