Strona główna Wiadomości Inicjatywa JESSICA wspiera kolejne inwestycje w Gdyni

Inicjatywa JESSICA wspiera kolejne inwestycje w Gdyni

Inicjatywa JESSICA wspiera kolejne inwestycje w Gdyni

Budowa Gdyńskiej Szkoły Filmowej i odrestaurowanie zespołu pałacowo-parkowego w Gdyni przy ul. Folwarcznej to kolejne dwie inwestycje, które zostaną sfinansowane z inicjatywy JESSICA, wdrażanej na Pomorzu przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał umowy niskooprocentowanej pożyczki na sfinansowanie dwóch kolejnych projektów na terenie Gdyni:

• Budowa Gdyńskiej Szkoły Filmowej przy Placu Grunwaldzkim. Inwestorem jest Miasto Gdynia – koszt projektu wynosi łącznie 30,6 mln zł netto, a udział pożyczki JESSICA to kwota 21,9 mln zł, z oprocentowaniem na poziomie 0,57% w skali roku. Celem przedsięwzięcia jest zagospodarowanie Placu Grunwaldzkiego w Gdyni poprzez budowę siedziby Gdyńskiej Szkoły Filmowej z parkingiem podziemnym oraz budowę kolejki torowej do Kamiennej Góry.   

• Budowa ośrodka konferencyjno-szkoleniowego przy ul. Folwarcznej. Inwestorem jest spółka „Folwarczna” Górski Sp. z o.o. S.K.A. Koszt tej inwestycji wynosi łącznie 21,2 mln zł, a udział pożyczki JESSICA to kwota 15,6 mln zł, z oprocentowaniem na poziomie 1,23% w skali roku. Celem projektu jest rewitalizacja i odrestaurowanie zespołu pałacowo – parkowego w Gdyni przy ul. Folwarcznej.    

Inicjatywa JESSICA jest wdrażana na Pomorzu ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007 – 2013. BGK powierzono zarządzanie jej środkami w czterech miastach na prawach powiatu, tj. w Gdańsku, Gdyni, Słupsku i Sopocie. Współpracując z Agencją Rozwoju Pomorza S.A., BGK pełni rolę Funduszu Rozwoju Obszarów Miejskich wybranego przez Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) w trybie konkursowym.

W ramach JESSICA udzielane są preferencyjne pożyczki finansujące miejskie inwestycje infrastrukturalne, np. dworce kolejowe, domy kultury, budynki usługowo-biurowe, które wiążą się z rewitalizacją zdegradowanych obszarów. Inwestycje te muszą spełniać kryterium rentowności (muszą przynosić dochód) oraz użyteczności społecznej (muszą być potrzebne i ważne dla lokalnej społeczności). Im bardziej użyteczna społecznie jest dana inwestycja, tym niżej jest oprocentowana pożyczka JESSICA.

Źródło: BGK

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.