Strona główna Wiadomości HSBC nowym członkiem Polskiego Związku Faktorów

HSBC nowym członkiem Polskiego Związku Faktorów

HSBC nowym członkiem Polskiego Związku Faktorów

HSBC Bank Polska, należący do Grupy HSBC, jednej z największych na świecie instytucji bankowo-finansowych o obrotach faktoringowych przekraczających 100 mld USD, dołączył do grona członków Polskiego Związku Faktorów (PZF).

 

– Miło nam powitać HSBC w strukturze Polskiego Związku Faktorów. Mamy nadzieję na owocną współpracę w realizacji celów statutowych związku – powiedział Mirosław Jakowiecki, Przewodniczący Komitetu Wykonawczego PZF.

 

– Cieszymy się, że mogliśmy dołączyć do grona członków organizacji zrzeszającej czołowych dostawców usług faktoringowych w Polsce. Mamy ambitne plany rozwoju w tym obszarze i chcemy aktywnie uczestniczyć w kształtowaniu tego rynku – powiedział John Rendall, Wiceprezes Zarządu i Dyrektor Zarządzający HSBC Bank Polska.

 

HSBC Bank Polska, skupiający się na obsłudze klientów korporacyjnych
i instytucjonalnych, świadczy usługi z zakresu faktoringu zarówno w obszarze rozliczeń krajowych, jak i zagranicznych. Od momentu uruchomienia oferty faktoringowej na polskim rynku (w 2008 roku) obroty faktoringowe HSBC rosną w tempie przekraczającym 30% rocznie. Ich wartość na koniec I kwartału 2013 roku osiągnęła poziom 466 mln zł, odnotowując 30-procentowy wzrost w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej.

 

– Spodziewamy się korzystnych wyników branży faktoringowej w II kwartale i w całym
2013 roku, mimo, że ostatnie odczyty głównych wskaźników makroekonomicznych potwierdzają spowolnienie tempa rozwoju gospodarczego w Polsce. Będzie to możliwe dzięki specyfice tego produktu, umożliwiającego firmom poprawę płynności i konkurencyjności w lepszych i gorszych czasach. Coraz więcej przedsiębiorstw docenia zalety tego rozwiązania, co ma pozytywny wpływ na wyniki rynku – powiedział Sebastian Grabek, dyrektor ds. faktoringu w HSBC Bank Polska. Szacuje on, że w całym 2013 roku rynek może odnotować wzrost na poziomie 10-15%. – Wynik ten będzie słabszy niż przed rokiem ze względu na pogarszającą się sytuację gospodarczą, na co rynek faktoringu nie pozostaje zupełnie obojętny – podsumował.

 

W długim okresie perspektywy polskiego rynku faktoringu są obiecujące. – Obroty faktoringowe stanowią obecnie ok. 5% polskiego PKB. W przypadku bardziej rozwiniętych rynków udział ten kształtuje się na poziomie 9-10% PKB, istnieje więc przestrzeń do dalszego rozwoju polskiej braży faktoringowej. Szacujemy, że w perspektywie 7-8 lat wartość obrotów faktoringowych w Polsce może ulec podwojeniu – dodał Sebastian Grabek.

 

Jego zdaniem korzystny wpływ na branżę będzie miał m.in. rozwój wymiany handlowej między Polską a krajami azjatyckimi i latynoamerykańskimi. Już dziś udział rynków rozwiniętych w strukturze polskiego handlu zagranicznego spada na rzecz większej współpracy z gospodarkami rozwijającymi się. Dla firm zainteresowanych wymianą handlową z rynkami wschodzącymi faktoring może być rozwiązaniem umożliwiającym ograniczenie ryzyka związanego ze współpracą z partnerami z nieraz bardzo odległych kulturowo i geograficznie zakątków świata. – Dynamiczny rozwój faktoringu na rynkach wschodzących w Azji i Ameryce Południowej oraz rosnące zainteresowanie tym produktem wśród międzynarodowych firm również jest pozytywnym sygnałem dla polskiego rynku faktoringu – mówi dyrektor ds. faktoringu w HSBC Bank Polska.

 

Oferta faktoringowa HSBC dla polskich firm obejmuje faktoring krajowy i zagraniczny,
z regresem i bez regresu oraz unikalne w skali polskiego rynku rozwiązanie: faktoring nienotyfikowany (tzw. invoice discounting). HSBC Bank Polska korzysta
z międzynarodowych doświadczeń i zasięgu Grupy HSBC, świadczącej usługi bankowe dla firm na ponad 60 rynkach świata, w tym faktoringowe na 26 rynkach.

Źródło: HSBC Polska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.