Strona główna Wiadomości Historyczny Flis z SANBankiem

Historyczny Flis z SANBankiem

Historyczny Flis z SANBankiem

Nadsanski Bank Spółdzielczy jest jednym z mecenasów i sponsorów znaczących przedsięwzięć społecznych w regionie, w którym prowadzi działalność. Wspiera wiele inickatyw wpływających na ochronę dziedzictwa oraz rozwój tradycji lokalnych. Dlatego chętnie współfinasował wyprawę flisacką z okazji 400-lecia nadania praw miejskich Ulanowa, stolicy Flisactwa Polskiego.

Aby uczczcić cztery wieki istnienia miasta flisacy zorganizowali kolejny spływ tratwą z ulanowskiego portu na rzece San do Gdańska.  W niedzielę 22.05.2016r. odbyło się uroczyste  pożegnanie flisaków przez miejscową ludność, samorządowców miasta i powiatu niżańskiego, a także parlamentarzystów wraz z biskupem sandomierskim.
Wyprawa ta liczy  29 dni i nocy na wodach rzeki San i Wisły długości 724 kilometrów. Na trasie wodego szlagu, we wszystkich większych portach uczestnikom będzie towarzyszyć Flotylla,  gdzie flisacy będą brali udział w uroczystościach zorganizowanych przez samorządy poszczególnych miast.  

Miasteczko Ulanów położone jest u ujścia rzeki Tanew i Sanu. Od XVI aż do XX
wieku miał najbogatsze tradycje flisackie w Polsce. Nazywany był nawet Małym Gdańskiem.

W 1993 roku przywrócono w Ulanowie tradycje flisackie. Jego mieszkancy zbudowali tratwę i w 26 dni pokonali trasę do Gdańska. Od tego czasu odbylo się 30 spławów tratwianych. Na rzece San znajdują się ulanowskie galary wybudowane zgodnie ze sztuką szkutniczą, które służą chętnym do pływania na szlakach turystycznych wód śródlądowych Polski.

Nadsański Bank Spółdzielczy prowadzi działalność na terenie Ulanowa  od 1999 roku. Jest mocno związany z jego mieszkancami i samorządem. Corocznie uczestniczy i wspiera Ogólnopolskie Dni Flisactwa w Ulanowie,  mające na celu kultywowanie tradycji flisackich i promocję regionu oraz wspiera wiele innych wydarzeń społecznościowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.