Strona główna Wiadomości Grupa Raiffeisen Bank Polska zarobiła przez trzy kwartały 127 mln zł

Grupa Raiffeisen Bank Polska zarobiła przez trzy kwartały 127 mln zł

Grupa Raiffeisen Bank Polska zarobiła przez trzy kwartały 127 mln zł

Początek drugiego półrocza 2013 roku nie przyniósł większych zmian w otoczeniu sektora bankowego – popyt na kredyt ze strony przedsiębiorstw i gospodarstw domowych pozostawał ograniczony, a niskie stopy procentowe nie skłaniały klientów do oszczędzania. Grupa Raiffeisen Bank Polska zdołała wypracować w okresie styczeń-wrzesień zysk netto w wysokości 127,0 mln zł.

 

„W niesprzyjających warunkach rynkowych podtrzymaliśmy dotychczasową rentowność, a dzięki utrzymywaniu reżimu w wydatkach poprawiliśmy efektywność działania. Głębokie obniżki stóp procentowych nadal negatywnie oddziałują na przychody odsetkowe banków, tym bardziej że ożywienie w gospodarce następowało dość wolno, nie wywołując większego zapotrzebowania na kredyt i inne usługi finansowe. W efekcie mogliśmy obniżyć koszt pozyskiwania depozytów, zachowując optymalną z punktu widzenia bezpieczeństwa i dochodowości strukturę finansowania. Cały czas koncentrowaliśmy się za to na alternatywnych dla kredytu sposobach wspierania działalności naszych klientów biznesowych, jak faktoring czy leasing, w których to segmentach rynku pozostajemy liderami” – powiedział Piotr Czarnecki, Prezes Zarządu Raiffeisen Polbank.

 

W III kwartale w porównaniu ze stanem z końcem czerwca 2013 r. wolumen udzielonych kredytów spadł o 3,3% do 34,46 mld zł. Portfel depozytów klientów obniżył się w tym czasie o 4,9% do 29,66 mld zł. Suma bilansowa banku na koniec III kwartału wynosiła 49,09 mld zł (spadek o 1,2% kw./kw.).

 

Na poziomie jednostkowym Raiffeisen Polbank osiągnął po III kwartałach 118,9 mln zł zysku netto i 149,3 mln zł zysku brutto. Wynik z działalności bankowej sięgnął 1,43 mld zł, podczas gdy przychody odsetkowe 1,63 mld zł. Wartość nowo utworzonych rezerw na zagrożone kredyty wyniosła w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy roku 327,3 mln zł. Wskaźnik kosztów do dochodów ukształtował się na koniec września na poziomie 71,3%, czyli był o 1,6 pp niższy niż trzy miesiące wcześniej. Współczynnik wypłacalności wzrósł do 12,07%. Rentowność banku pozostała bez zmian w porównaniu z poprzednim kwartałem – zwrot na kapitale wyniósł 3,6% w ujęciu brutto i 2,9% uwzględniając wynik netto. Zwrot na aktywach sięgnął 0,32%.

 

Suma bilansowa Grupy Raiffeisen Bank Polska zmniejszyła się o 1,9% w porównaniu z końcem czerwca 2013 r. i wyniosła 53,96 mld złotych. Wartość funduszy własnych Grupy nie zmieniła się i w końcu września 2013 roku sięgała 5,7 mld złotych, a wysokość kapitału zakładowego 2,21 mld zł.

 

Po trzech kwartałach 2013 roku Raiffeisen Bank Polska niezmiennie przodował na rynku faktoringu z obrotami na poziomie 11,09 mld zł.

 

Raiffeisen-Leasing Polska umocnił się na drugim miejscu wśród największych firm w swej branży. Wartość sfinansowanych w ciągu dziewięciu miesięcy przez spółkę aktywów wyniosła 1,87 mld zł, co oznacza wzrost o 8% w skali roku.

Źródło: Raiffeisen Polbank

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.