Strona głównaWiadomościGrupa Raiffeisen Bank Polska osiągnęła w I półroczu 87,9 mln zł zysku...

Grupa Raiffeisen Bank Polska osiągnęła w I półroczu 87,9 mln zł zysku netto

Drugi kwartał 2013 roku przyniósł kontynuację trendów z poprzednich miesięcy – banki nadal odczuwały ograniczoną aktywność inwestycyjną sektora przedsiębiorstw oraz małą skłonność gospodarstw domowych do konsumpcji. W samym Raiffeisen Polbank kontynuowane były działania integracyjne. W niekorzystnym środowisku makroekonomicznym Grupa Raiffeisen Bank Polska wypracowała w okresie styczeń-czerwiec zysk netto w wysokości 87,9 mln zł.

 

W samym II kwartale w porównaniu ze stanem z końcem marca 2013 r. wartość udzielonych kredytów wzrosła o 0,9% i wyniosła 35,64 mld zł. Portfel depozytów klientów obniżył się o 2,7% i po I półroczu sięgał 31,19 mld zł. Suma bilansowa banku spadła w tym okresie o 0,8% do poziomu 49,70 mld zł.

 

„Pierwsze półrocze, pomimo względnie stabilnej sytuacji na rynkach międzynarodowych, było trudnym okresem dla polskich banków. Głębokie obniżki stóp procentowych miały znaczący wpływ na przychody odsetkowe, zwłaszcza że popyt na kredyt w gospodarce utrzymywał się na niskim poziomie. Dlatego też w II kwartale podjęliśmy działania dostosowawcze, obniżając koszt pozyskiwania depozytów. Dużą wagę tradycyjnie przywiązywaliśmy do kwestii ryzyka, zwiększając m.in. pokrycie rezerwami zagrożonych kredytów, oraz do kosztów działania banku. Doprowadziło to do zwiększenia w okresie marzec-czerwiec naszej dochodowości i efektywności w porównaniu z pierwszymi trzema miesiącami roku” – powiedział Piotr Czarnecki, Prezes Zarządu Raiffeisen Polbank.

 

Na poziomie jednostkowym Raiffeisen Polbank osiągnął w I półroczu 80,9 mln zł zysku netto (46,4 mln zł w II kwartale, co oznacza wzrost o 34,5% kw/kw) i 99,8 mln zł zysku brutto (odpowiednio 54,6 mln oraz +20,8% kw/kw). Wynik z działalności bankowej sięgnął 937,0 mln zł (492,2 mln zł w II kw., czyli wzrost o 10,7% kw/kw), podczas gdy przychody odsetkowe 1,13 mld zł (535,4 mln zł w II kw., a więc spadek o 9,4% wobec I kw.). Wartość nowo utworzonych rezerw na zagrożone kredyty wyniosła po pierwszym półroczu 185,2 mln zł. Wskaźnik kosztów do dochodów wyniósł na koniec czerwca 72,9, czyli był o 1,6 pp niższy niż trzy miesiące wcześniej. Współczynnik wypłacalności na koniec II kwartału ukształtował się na bezpiecznym poziomie 11,88%. Poprawiła się rentowność banku – zwrot na kapitale wyniósł 3,61% w ujęciu brutto i 2,9% uwzględniając wynik netto. Zwrot na aktywach sięgnął 0,33%.

 

Suma bilansowa Grupy Raiffeisen Bank Polska praktycznie nie zmieniła się w porównaniu ze stanem z końca marca 2013 r. i wyniosła 55,01 mld złotych. Fundusze własne Grupy wynosiły na koniec czerwca 2013 roku 5,7 mld złotych, a kapitał zakładowy 2,21 mld zł.

W I półroczu 2013 roku Raiffeisen Bank Polska pozostał liderem rynku faktoringu z obrotami na poziomie 7,33 mld zł.

 

Raiffeisen-Leasing Polska, koncentrując się na finansowaniu w II kwartale środków transportu, utrzymał drugą pozycję wśród największych firm w swej branży. Wartość sfinansowanych w całym I półroczu przez spółkę aktywów wyniosła 1,25 mld zł.

Źródło: Raiffeisen Polbank

RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular