Strona główna Wiadomości Getin Noble Bank kolejny raz z trzycyfrowym wynikiem kwartalnym

Getin Noble Bank kolejny raz z trzycyfrowym wynikiem kwartalnym

Getin Noble Bank kolejny raz z trzycyfrowym wynikiem kwartalnym

 W III kwartale zysk netto Grupy Getin Noble Bank wyniósł 100,2 mln PLN, co jest wynikiem lepszym o 67% (r/r). W ciągu trzech pierwszych kwartałów br. skonsolidowany zysk netto wyniósł 262,5 mln PLN. Na koniec września suma bilansowa Getin Noble Banku osiągnęła poziom prawie 65 mld zł. Liczba Klientów Banku od wdrożenia Strategii Getin UP zwiększyła się o prawie 300 tysięcy.

 

Z usług i produktów Banku korzysta obecnie już 2,4 mln Klientów indywidualnych
i korporacyjnych. Wzrost liczby Klientów jest efektem realizowanej przez Bank Strategii, która zakłada znaczącą poprawę jakości obsługi i wprowadzanie innowacyjnych technologii oraz przyjaznych dla Klienta produktów. Realizowane działania przyczyniły się do wzrostu przychodów z tytułu rachunków w pierwszych trzech kwartałach br. o 63% (r/r). W ramach Getin UP funkcjonuje obecnie 30 nowoczesnych placówek Getin Banku. Klienci mogą również korzystać z nagrodzonej w prestiżowym światowym konkursie Banking Technology Awards 2013 aplikacji Getin Mobile. Pod koniec roku Bank wprowadzi także możliwość korzystania z innowacyjnych, samoobsługowych oddziałów (Projekt VTM).

 

„Za nami kolejny udany kwartał, w którym osiągnęliśmy trzycyfrowy wynik. Warto podkreślić, że wynik odsetkowy począwszy od września wykazuje wyraźną poprawę – powiedział dr Krzysztof Rosiński, Prezes Zarządu Getin Noble Banku. „Z kwartału na kwartał odnotowujemy systematyczny spadek odpisów będący efektem konsekwentnego zarządzania ryzykiem kredytowym oraz sprzedaży portfeli NPL. Pozytywnie oceniamy również pierwszy od sześciu kwartałów wzrost wyniku prowizyjnego” – dodaje.

 

W ciągu trzech kwartałów 2013 roku Bank odnotował 26% wzrost średniomiesięcznej sprzedaży kredytów wysokomarżowych (innych niż hipotecznych) w stosunku do średniomiesięcznej sprzedaży w 2012 roku. W tym samym okresie średniomiesięczna sprzedaż kredytów hipotecznych spadła o 30% co jest zgodne ze strategia mającą na celu wzrost ROE i ROA. W III kwartale br. wartość sprzedaży kredytów detalicznych wyniosła 655 mln PLN i była wyższa o 38,8% w ujęciu rok do roku. W ciągu roku saldo kredytów konsumpcyjnych wzrosło o 14,5% do poziomu 4,9 mld PLN.

 

Sprzedaż kredytów dla MSP w III kwartale br. osiągnęła rekordowy poziom blisko 900 mln PLN, co jest wynikiem prawie dwukrotnie lepszym w ujęciu rok do roku. Na koniec kwartału saldo kredytów firmowych wynosiło 4,9 mld PLN i było wyższe o ponad 60% (r/r). Strategia Getin UP zakłada podwojenie tego salda w ciągu 3 lat. Obecnie z oferty Banku korzysta ponad 130 tys. Klientów firmowych, co oznacza 20% wzrost względem początku roku. Bank dynamicznie rozwija również ofertę skierowaną do jednostek samorządu terytorialnego. Na koniec września saldo kredytów JST osiągnęło poziom 480 mln PLN (+77% r/r).

 

Getin Noble Bank utrzymuje pozycję lidera rynku finansowania pojazdów. W III kwartale br. wartość udzielonych kredytów samochodowych osiągnęła poziom 408 mln PLN i była wyższa o 4,7%

w ujęciu rok do roku, pomimo spadku rynku. Grupa aktywnie działa również w segmencie leasingu. W ostatnim kwartale wartość wyleasingowanego mienia wzrosła o 55% (r/r) i wyniosła 452 mln PLN. W październiku Getin Leasing osiągnął 4 pozycję na rynku leasingowym będąc najbardziej dynamiczną spółka leasingową w Polsce.

 

Bank konsekwentnie realizuje działania zmierzające do dalszego obniżenia kosztów finansowania. Warto zaznaczyć, że obecnie ponad 15% środków Klientów znajduje się na rachunkach bieżących

i kontach oszczędnościowych (wzrost z 9% na koniec 2012 r.). W III kwartale Bank odnotował również kolejny spadek udziału portfela kredytów walutowych do 31% (z 36% rok wcześniej).

 

W minionym kwartale 2013 roku nastąpił dalszy spadek kosztów ryzyka kredytowego. Getin Noble Bank odnotował w ujęciu kwartał do kwartału zmniejszenie wartości odpisów aktualizacyjnych o 8,1%. W ujęciu rok do roku ich wartość obniżyła się o ponad 50%. We wrześniu 2013 roku jednostkowy współczynnik wypłacalności (CAR) wyniósł 12,6%, co oznacza wzrost o 1,1 p.p.

w okresie 12 miesięcy. Na koniec października br. Bank posiadał 1,7 mld zł wyemitowanego
i zaliczonego do kapitałów własnych długu podporządkowanego.

 

W III kwartale Getin Noble Bank sfinalizował transakcje nabycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa DZ Bank Polska SA (private banking).

Źródło: Getin Noble Bank

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.