Strona główna Wiadomości Ekologiczne elektrownie w Wielkopolsce dzięki wsparciu Banku Ochrony Środowiska

Ekologiczne elektrownie w Wielkopolsce dzięki wsparciu Banku Ochrony Środowiska

Ekologiczne elektrownie w Wielkopolsce dzięki wsparciu Banku Ochrony Środowiska

Nowoczesna biogazownia oraz elektrownia wodna to jedne z ciekawszych proekologicznych projektów uruchomionych w tym roku w Wielkopolsce. Ich realizacja była możliwa m.in. dzięki wsparciu kredytowemu Banku Ochrony Środowiska.

 

Przedsięwzięcia związane z poprawą efektywności energetycznej, budową lub modernizacją infrastruktury gospodarką odpadami oraz inwestycje z obszaru odnawialnych źródeł energii to najczęstsze projekty biznesowe wspierane finansowo w tym roku na terenie Wielkopolski przez Bank Ochrony Środowiska. Klienci indywidualni zainteresowani byli w ogromnej większości kredytami na kolektory słoneczne – aż 70 proc. zaciągniętych przez nich zobowiązań finansowało właśnie zakup i montaż paneli słonecznych.

 

Wśród kredytowanych przedsięwzięć w bieżącym roku na terenie Wielkopolski znalazły się m.in. dwa ciekawe projekty z branży OZE. Pierwszy z nich to budowa Elektrowni Biogazowej o mocy 2,126 MW w Koninie. Inwestycja jest współfinansowana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach uzyskanej dotacji i pożyczki (program Green Investment Scheme). W ramach tego przedsięwzięcia zostanie wybudowana biogazownia rolnicza, której podstawowym substratem będzie wywar pogorzelniany, a w uzupełnieniu kiszonka z kukurydzy i traw. Termin realizacji przypada na III kwartał 2014 r.

 

Drugi „zielony i energetyczny” projekt współfinansowany przez BOŚ Bank, to budowa Małej Elektrowni Wodnej o mocy 360 kW na Noteci niedaleko miejscowości Rosko. Ta inwestycja współfinansowana jest z kolei przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu (Wielkopolski Regionalny Program Operacyjny i pożyczka Funduszu). Zakłada ona montaż 6 wodnych turbin ślimakowych o mocy 60 kW każda, wraz z wyposażeniem. Wybudowanie MEW pozwoli na stworzenie możliwości produkcji energii elektrycznej na poziomie 2002,50 MWh rocznie. Termin zakończenia inwestycji zaplanowano na połowę 2014 r.

 

Szeroka paleta produktów ekologicznych BOŚ Banku

 

Bank Ochrony Środowiska aktywnie angażuje się w rozwój rynku OZE i technologii ekologicznych w Polsce. BOŚ finansuje inwestycje zarówno samodzielnie, jak i we współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wojewódzkimi Funduszami Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz zagranicznymi bankami. Produkty BOŚ Banku oferowane są Klientom indywidualnym i korporacyjnym.

W ramach oferty BOŚ Banku, Klienci indywidualni mogą skorzystać m.in. z preferencyjnie oprocentowanej Eko Pożyczki. Umożliwia ona sfinansowanie zakupu elementów wyposażenia domów i wnętrz mieszkań, w tym m.in. pomp ciepła, ogniw fotowoltaicznych, systemów dociepleniowych, okien, drzwi o wysokim współczynniku termoizolacji, czy eko-armatury.

 

Klienci korporacyjni, samorządy oraz spółki komunalne mogą np. skorzystać
z oferowanego przez BOŚ Bank „Kredytu z dobrą energią” i sfinansować inwestycje z obszaru odnawialnych źródeł energii. Wśród nich warto wymienić biogazownie, farmy wiatrowe, instalacje energetycznego wykorzystania biomasy. Bank finansuje nie tylko sama inwestycję, ale i umożliwia pozyskanie środków na kapitał obrotowy projektu.

 

Inne produkty związane z finansowaniem inwestycji ekologicznych w BOŚ Banku to m.in. ekologiczne kredyty hipoteczne (niższa marża w zamian za instalację ekologicznych rozwiązań, w tym odnawialnych źródeł energii, czy urządzeń ograniczających zużycie energii), Kredyt EnergoOszczędny (dedykowany inwestycjom obniżającym zużycie energii elektrycznej realizowanym przez mikrofirmy, wspólnoty mieszkaniowe), czy Kredyt EkoMontaż (wspierający zakup i montaż szeregu rozwiązań służących ochronie środowiska i kierowany do gmin, spółek komunalnych, przedsiębiorców).

Źródło: Bank Ochrony Środowiska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.