Strona główna Wiadomości Egzotyczne rynki dostępne dla klientów DnB NORD

Egzotyczne rynki dostępne dla klientów DnB NORD

Egzotyczne rynki dostępne dla klientów DnB NORD

DnB NORD ułatwia swoim klientom realizowanie transakcji handlowych z partnerami reprezentującymi nawet najbardziej egzotyczne rynki. W ramach oferty finansowania handlu bank doradzi klientom m.in. jak minimalizować ryzyko kontrahenta i jego otoczenia prawno – ekonomicznego.

 

DnB NORD oferuje swoim klientom wiele instrumentów finansowania handlu. Teraz – w ramach szerszego doradztwa – bank podpowie, jak przenieść ryzyko ich transakcji na odbiorcę, dostawcę czy też bank z kraju partnera biznesowego. Nowa propozycja DnB może być interesująca w sytuacji, kiedy strony transakcji reprezentują rynki znacząco różniące się między sobą pod względem ekonomicznym, geograficznym, handlowym, prawnym czy nawet kulturowym. Może ona zainteresować firmy, które – chcąc ograniczyć swoje przyszłe ryzyko – poszukują wiarygodnej informacji rynkowej. Dla całej transakcji kluczowe może okazać się np. ryzyko wiążące się z rozliczeniem kontraktu (warunki rozliczeń, jakich wymaga każda ze stron transakcji bardzo często odbiegają od pewnych ogólnych standardów) czy też warunki, na jakich kontrahenci zabezpieczają transakcję.

 

– Dla firmy o ugruntowanej pozycji rynkowej, zawarcie kontraktu z nowym odbiorcą lub dostawcą na rynku lokalnym, który działa na zasadach podobnych do rynku rodzimego jest zadaniem trudnym, ale dającym się ująć w zrozumiałe ramy ekonomiczne i prawne. Sytuacja zmienia się, kiedy firma nawiązuje relację handlową z krajem tak odległym jak Filipiny, Chile, Sudan, Indie, Singapur czy Pakistan. Egzotyka takiego rynku, zupełnie inna świadomość konsumencka, odmienność kulturowa lub prawna, stawia przed firmami wyzwania, które mogą okazać się dla nich nie do przejścia. Innymi słowy – inaczej wygląda np. dostawa surowca do sąsiednich Niemiec, a inaczej do odbiorcy z Afryki, o którym klient nie wie prawie nic – mówi Wojciech Dziedzic, menedżer z Biura Bankowości Transakcyjnej i Trade Finance w Banku DnB NORD Polska.

 

Dzięki sieci banków współpracujących oraz wyspecjalizowanym jednostkom oceniającym ryzyka odległych krajów i banków z tych krajów, DnB może przejąć na siebie część ryzyk związanych z realizacją transakcji na tych rynkach. Tym samym, na podstawie porozumienia z lokalnym bankiem z danego kraju, bank przejmuje na siebie obowiązek rozliczenia transakcji lub jej krótkiego finansowania. Wykorzystuje do tego międzynarodowe porozumienia, dzięki którym – w zależności od rodzaju transakcji i charakteru relacji z przyszłym kontrahentem – przygotowuje indywidulaną strukturę finansowania i zabezpieczenia transakcji dostosowaną ściśle do klienta i danego rynku.

 

– Nieważne, z której części świata pochodzi kupujący lub sprzedający. Od Helsinek po RPA, od Huston po Szanghaj, wszędzie występują bariery wejścia na rynek. Jako bank jesteśmy w stanie ocenić, jakie warunki handlowe, sprzedaży lub zbytu są prezentowane przez stronę podażową lub popytową izabezpieczyć pozycję naszego klienta – dodaje Wojciech Dziedzic.

 

Każdy klient DnB NORD ma do dyspozycji specjalistę ds. finansowania handlu; specjalny zespół zajmuje się strukturyzowaniem transakcji w zależności od specyfiki biznesowej klienta oraz stopnia relacji z kontrahentami. Bank ma silne wsparcie grupy DNB oraz bezpośredni kontakt z lokalnymi wyspecjalizowanymi Deskami Branżowymi i Trade Finance Global.

Źródło: DnB Nord

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.