Strona głównaWiadomościDeutsche Bank ma pieniądze dla polskich firm

Deutsche Bank ma pieniądze dla polskich firm

Deutsche Bank PBC ma do zaoferowania polskim małym i średnim przedsiębiorcom aż 385 mln zł w postaci preferencyjnych kredytów i 600 mln zł w formie linii gwarancyjnych w ramach specjalnych programów pomocowych. Oferta banku poszerzona została o preferencyjne kredyty o łącznej wartości prawie 420 mln zł w ramach umowy z Europejskim Funduszem Inwestycyjnym (EFI).

 

Gwarancje EFI oznaczają dla polskich firm zwiększenie dostępu do finansowania bankowego, niższe oprocentowanie kredytów, a także preferencyjne warunki w zakresie kwoty, okresu kredytowania oraz zabezpieczeń.

 

– Wsparcie rozwoju małych i średnich firm jest jednym z najważniejszych działań, jakie należy podjąć, aby wspomagać ożywienie polskiej gospodarki. Chcemy by rodzime przedsiębiorstwa były jak najlepiej przygotowane do konkurowania z firmami z innych krajów Unii Europejskiej, wzmocniły swoją pozycję, a także stały się bardziej innowacyjne. Dlatego rozbudowa oferty dla biznesu jest dla nas priorytetem. Tym bardziej cieszymy się
z podpisania umowy z EFI – kolejną instytucją, z którą współpracujemy w ramach specjalnych programów finansowania przedsiębiorstw – mówi Leszek Niemycki, prezes zarządu Deutsche Bank PBC.

 

Wcześniej Deutsche Bank PBC pozyskał dla polskich firm środki na preferencyjne kredyty o łącznej wartości 210 mln zł, dzięki umowie z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (EBI). W ofercie ma również kredyt inwestycyjny EkoZysk na energooszczędne inwestycje o łącznej wartości 170 mln zł, który udzielany jest z atrakcyjnym oprocentowaniem i dodatkowym grantem ze środków UE w wysokości 6,25 proc. kwoty kredytu. Firmy mogą również skorzystać z kredytów z gwarancjami Banku Gospodarstwa Krajowego (Portfelowej Linii Gwarancyjnej oraz Portfelowej Linii Gwarancyjnej na zasadach de minimis). Łącznie w ramach różnych programów Deutsche Bank PBC ma już do zaoferowania polskim przedsiębiorcom 385 mln zł w postaci finansowania i 600 mln zł w ramach linii gwarancyjnych ze środków pomocowych.

 

Najnowsza umowa z EFI ma na celu wsparcie innowacyjnych firm i projektów w ramach Instrumentu Podziału Ryzyka (RSI), unijnego programu przeznaczonego dla małych, średnich i większych przedsiębiorstw, które zatrudniają mniej niż 500 pracowników.
Dzięki niej Deutsche Bank PBC będzie mógł przyznać w ciągu najbliższych dwóch lat innowacyjnym polskim firmom kredyty o łącznej wartości prawie 420 mln zł z 50-procentową gwarancją udzieloną przez EFI, obejmującą kapitał i odsetki kredytów. Co więcej, kredyty będą przyznawane na preferencyjnych warunkach. Program skierowany jest do przedsiębiorstw, które podejmują działania ukierunkowane na badania, rozwój i innowacyjność.

 

– Dzięki unijnej gwarancji wprowadzamy preferencyjne warunki dotyczące kwoty kredytu, okresu kredytowania i zabezpieczeń. W ramach realizowanego wraz z EFI programu niższe jest także oprocentowanie kredytu. Tym samym polscy przedsiębiorcy mogą skorzystać z niezwykle atrakcyjnej oferty przeznaczonej na finansowanie, rozwój i zwiększenie swoich przewag konkurencyjnych – mówi Paweł Dziekoński, dyrektor zarządzający produktami kredytowymi w Deutsche Bank PBC.

 

W ramach poręczeń oferowanych przez EFI nie są wymagane dodatkowe wnioski, ani przygotowanie żadnych sprawozdań. Równolegle z atrakcyjnymi cenowo kredytami z gwarancją EFI Klienci Deutsche Bank PBC będą mogli korzystać także z preferencyjnych kredytów inwestycyjnych udzielanych w ramach umowy z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (EBI), podpisanej w czerwcu 2013 roku.

 

– Program RSI adresowany jest do małych i średnich przedsiębiorców oraz do dużych firm, które zatrudniają mniej niż 500 pracowników. Aby w nim uczestniczyć, trzeba spełnić jeden z warunków innowacyjności, np. wdrożyć innowacyjne produkty lub technologie, posiadać patent albo fundusze venture capital wśród inwestorów – wyjaśnia Dziekoński.

 

Gwarancje EFI dotyczą kredytów obrotowych nieodnawialnych i inwestycyjnych o wartości od 25 tys. EUR do 7,5 mln EUR. Prowizja z tytułu udzielenia gwarancji wynosi od
0,25 proc. do 1 proc. kwoty gwarancji rocznie (wysokość zależy m.in. od kwoty kredytu).

 

– Deutsche Bank PBC czerpiąc z międzynarodowego doświadczenia jednej z największych instytucji finansowych na świecie, ma wiedzę i doświadczenie we wspieraniu rozwoju biznesu. Chcemy w każdy możliwy sposób pomóc polskim przedsiębiorcom w realizacji ich potencjału. Z danych PARP wynika, że innowacje wdrażane są przez około jedną czwartą mikroprzedsiębiorstw, dlatego warto dążyć do poprawy tego wskaźnika, aby wzmacniać konkurencyjność polskich firm zarówno w kraju, jak i na rynkach międzynarodowych – mówi Niemycki.

 

Szczegóły oferty kredytowej w ramach umowy podpisanej z EFI

 

Kredyty inwestycyjne w PLNKredyty obrotowe nieodnawialne w PLN
Dla kogoMŚP oraz Mid-caps (firmy zatrudniające do 500 pracowników)MŚP oraz Mid-caps (firmy zatrudniające do 500 pracowników)
Okres kredytowaniado 7 latdo 3 lat
Minimalna kwota kredytu2,5 tys. EUR2,5 tys. EUR
Maksymalna kwota kredytu7,5 mln EUR7,5 mln EUR
Wielkość portfela przeznaczonego na kredytyPrawie 420 mln PLN

 

Prawie 420 mln PLN
Cel kredytu

 

Inwestycje w aktywa trwałe oraz wartości niematerialne i prawneFinansowanie bieżących potrzeb firmy
Zabezpieczenie

 

Gwarancja EFI i standardowe zabezpieczenia banku przy kredytach inwestycyjnychGwarancja EFI i standardowe zabezpieczenia banku przy kredytach obrotowych

 

Instrument podziału ryzyka (RSI)

 

Instrument podziału ryzyka (RSI) to pilotażowy program gwarancyjny wspierający finansowanie działalności badawczo-rozwojowej i/lub finansowanie innowacyjnych spółek małych i średnich. Jest to wspólna inicjatywa Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego, Europejskiego Banku Inwestycyjnego i Komisji Europejskiej. RSI otrzymuje wsparcie Unii Europejskiej w ramach Siódmego Ramowego Programu Badań i Rozwoju Technologicznego (FP7) i wykorzystuje możliwości podejmowania ryzyka, jakimi dysponuje Europejski Fundusz Inwestycyjny.

 

W ramach tego instrumentu Europejski Fundusz Inwestycyjny zapewnia gwarancje dla banków udzielających kredytów firmom małym, średnim i średnim-plus. W razie niewypłacalności, gwarancja EFI pokrywa 50% niespłaconej części każdego kredytu. Oczekuje się, że w fazie pilotażowej RSI udział weźmie około 25 banków, które zapewnią dostęp do tego instrumentu grupie 2500 beneficjentów, korzystających z wolumenu kredytowego o łącznej wartości sięgającej 2,5 mld EUR.

 

Źródło: Deutsche Bank

RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular