Czym jest Powszechne Towarzystwo Emerytalne?

pzu_pteObecnie masz duży wybór sposobów oszczędzania na swoją emeryturę. Jedną z metod jest powierzenie swoich środków PTE, czyli funduszom, które zajmują się zarządzaniem zgromadzonymi przez inwestorów pieniędzmi. Jeśli chcesz wiedzieć, jak funkcjonują i co mają do zaoferowania – zapoznaj się z naszym materiałem. Przybliżymy w nim najważniejsze tematy z PTE związane.

PTE – jakie są główne zadania tej instytucji?

Na pewno niejednokrotnie słyszałeś o Otwartych Funduszach Emerytalnych, które funkcjonują w ramach II filaru polskiego systemu emerytalnego. Właśnie ich zarządzanie zajmuje się PTE, czyli Powszechne Towarzystwo Emerytalne. Specjaliści ekonomiczni zgromadzeni w określonym towarzystwie mają przede wszystkim za zadanie skutecznie inwestować i jednocześnie pomnażać pieniędzy, które zgromadzone są przez wszystkich członków wybranego funduszu. Zadaniem Powszechnego Towarzystwa Emerytalnego jest także bieżąca kontrola środków odłożonych na OFE , a także reprezentowanie członków względem osób trzecich.

Pierwsza praca? Pamiętaj zapisać się do OFE

Chociaż to Powszechne Towarzystwa emerytalne zarządzają Twoimi funduszami zgromadzonymi na OFE to jednak musisz pamiętać, że najpierw to Ty musisz zgłosić chęć oszczędzania na OFE. Od momentu rozpoczęcia pierwszego zatrudnia na podstawie umowy o pracę masz na to jedynie 4 miesiące. W tym czasie musisz wybrać fundusz, na którym chcesz odkładać środki a także podpisać z nim umowę. To naprawdę szybki i prosty proces, ponieważ niezbędne formularze możesz wypełnić na przykład na tej stronie internetowej: https://www.pzu.pl/grupa-pzu/pte-pzu a następnie przesłać go pocztą do wybranej placówki. W ostnim kroku zostaniesz powiadomiony, że ZUS zaakceptował Twój akces do OFE.

Co oferuje Powszechne Towarzystwo Emerytalne?

Jeśli wciąż zastanawiasz się, czy warto powierzyć swoje pieniądze PTE to musisz pamiętać, że to grona najlepszych specjalistów, którzy skutecznie zadbają o Twoje środki. Dzięki temu będziesz miał nie tylko pewność, że są one bezpieczne, ale przede wszystkim, że są efektywnie zarządzane. PTE to jednak nie tylko OFE, działające w ramach II filaru, ale także Dobrowolne Fundusze Emerytalne, funkcjonujące w III filarze. Tak czy inaczej decyzja o tym, czy chcesz powierzyć pieniądze PTE zależy od Ciebie, jednak powinieneś już dzisiaj pomyśleć o swojej przyszłości.

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.