Wśród różnych rodzajów kredytów udzielanych przez banki, nie znajdziemy pojęcia kredytu kupieckiego, choć ten funkcjonuje w gospodarce od wieków. Czym jest i w jaki sposób się go stosuje w praktyce?
Pojęcie kredytu kupieckiego
Kredyt kupiecki nie jest elementem oferty bankowej. Kredyt ten nazywany jest również kredytem handlowym lub towarowym i udzielany jest przez sprzedawcę kupującemu. Ma formę odroczonego terminu płatności i pozwala na wygodne finansowanie działalności gospodarczej. W praktyce wygląda to w ten sposób, że dostawca dostarcza np. partię produktów do odbiorcy i daje mu dwa tygodnie na uiszczenie płatności za towary. Owe dwa tygodnie są okresem kredytowania w kredycie kupieckim. Kredyty tego rodzaju stosowane są w praktyce prowadzenia działalności
gospodarczej już od wieków.
Cechą charakterystyczną kredytów kupieckich jest odroczenie terminu płatności. To, jak długi będzie owy okres płatności uzależnione jest od woli dostawcy i od negocjacji z nabywcą produktów. Dla dostawców sprzedaż na kredyt handlowy jest jednym z instrumentów zwiększania zysku i zdobycia lojalności klientów.
Kredyt kupiecki może być postrzegany jako jedna z możliwości pozyskiwania środków finansowych na finansowanie bieżącej działalności gospodarczej, zwłaszcza, jeśli przedsiębiorca nie ma możliwości pozyskania wyższego kapitału własnego. Najczęściej kredyt kupiecki znajduje swoje zastosowanie w sektorze Małych i Średnich Przedsiębiorstw, gdzie stanowi podstawowe źródło finansowania majątku obrotowego firmy.
Zalety kredytów kupieckich
Dzięki kredytom kupieckim nabywcy nie muszą od razu płacić za uzyskane towary i mają możliwość zgromadzenia środków finansowych na pokrycie takich kosztów w toku swojego normalnego funkcjonowania, a nie ze źródeł zewnętrznych. Dla dostawców kredyt kupiecki niesie za sobą korzyść w postaci zjednania sobie klientów i zdobycia ich lojalności. Jest źródłem kreowania zysku przedsiębiorstwa.
Kredyt kupiecki jest powszechnie dostępny dla przedsiębiorców i nie wymaga dodatkowych zabezpieczeń. Z kolei, zakupy dokonywane z udziałem kredytu kupieckiego mogą być traktowane jako dodatkowe źródło finansowania. Udzielenie kredytu kupieckiego nie jest związane z zawarciem umowy kredytowej, czy dopełnienia innych formalności. Wydłużony termin płatności jest umieszczany bezpośrednio na fakturze.