Przy określaniu oprocentowania kredytów hipoteczny w złotych polskich często mówi się o stawce WIBOR, będącej elementem składowym oprocentowania takich zobowiązań, obok marży baniowej. Czym jest WIBOR i jak jest wyliczany?
Pojęcie WIBOR-u
WIBOR jest wskaźnikiem wyznaczającym wysokość oprocentowania kredytów i pożyczek na polskim rynku bankowym. Rozwinięciem skrótu WIBOR jest Warsaw Interbank Offered Rate. Wartość wskaźnika WIBOR jest istotna dla kredytobiorców zaciągających kredyty w walucie rodzimej, w polskich złotych. WIBOR jest elementem składowym oprocentowania kredytów. W przypadku kredytów hipotecznych najczęściej brany jest pod uwagę przy określaniu stopy oprocentowania zobowiązania WIBOR w trzymiesięcznym horyzoncie czasowym, czyli WIBOR 3M, choć wskaźnik ten określany może być również w innym czasookresie.
Wartość WIBOR-u określana jest codziennie przez Polskie Stowarzyszenie Dealerów Bankowych, na podstawie średnich ofert złożonych przez 13 największych banków na polskim rynku, po odrzuceniu dwóch wielkości – najwyższych i najniższych.