Strona główna Poradnik finansowy Co to jest Mieszkania dla Młodych

Co to jest Mieszkania dla Młodych

Co to jest Mieszkania dla Młodych

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, z dniem 1 stycznia 2014 roku ruszył program wsparcia dla młodych osób w Polsce nabywających swoje pierwsze mieszkanie z rynku pierwotnego na kredyt z banku. Program „Mieszkanie dla Młodych” z założenia miał stanowić zastępstwo dla wygaszonego 31 grudnia 2012 roku programu „Rodzina na swoim”.

Po rocznej przerwie kredytobiorcy chcący kupić pierwszą nieruchomość z rynku pierwotnego mogą ubiegać się o jednorazową dopłatę z budżetu państwa. Nie będzie łatwo, jak już podkreślają specjaliści, zwłaszcza w związku z niskimi limitami cen mieszkań, jakie w poszczególnych miastach będą objęte programem „Mieszkanie dla Młodych”.

Selektywna pomoc państwa

Program „Mieszkanie dla Młodych” obejmuje swoim zasięgiem wyłącznie mieszkania nabywane z rynku pierwotnego, czyli tzw. pierwszej ręki. Aby stać się beneficjentem programu, trzeba spełnić kryterium wiekowe oraz kupować swoje pierwsze mieszkanie przy udziale środków finansowych pochodzących z kredytu bankowego. Dodatkowo, cena metra kwadratowego nabywanego mieszkania nie będzie mogła przekroczyć limitu publikowanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Owe limity mogą pogrzebać szanse na skorzystanie z programu „Mieszkanie dla Młodych” wśród osób mieszkających w największych miastach. Analizy specjalistów z firm Home Broker i Open Finance pokazują, że w wielu dużych miastach będzie można znaleźć tylko pojedyncze nieruchomości, spełniające wymagania limitu ceny w programie „Mieszkanie dla Młodych”.

„O ponad 16 proc. średnia cena metra kwadratowego mieszkania z rynku pierwotnego przekracza we Wrocławiu limit cenowy w programie Mieszkanie dla Młodych, który do końca pierwszego kwartału 2104 r. wynosić będzie 4774 zł za mkw. Z analizy Home Broker wynika, że stolica Dolnego Śląska jest jednym z miast, w których dostępność MdM będzie najniższa, większość ofert nie mieści się w limicie cenowym Mieszkania dla Młodych.”Marcin Krasoń, Home Broker

Analitycy wyliczyli, że w pierwszym kwartale 2014 roku limit ceny za mkw powierzchni mieszkalnej w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych” wyniesie w poszczególnych miastach:

  • 4,8 tys. zł w Krakowie,
  • 5,8 tys. zł w Warszawie,
  • 4,7 tys. zł we Wrocławiu.

Tymczasem, średnia cena transakcyjna zakupu mieszkania w wyżej wymienionych miastach wynosi odpowiednio 6,1 tys. zł, 7,1 tys. zł i około 5,5 tys. zł. O problemie ze „zmieszczeniem” się w limicie cenowym zakupu mieszkania z rynku pierwotnego mówią również sami zainteresowani, potencjalni beneficjenci programu „Mieszkanie dla Młodych” na specjalnym, facebookowym profilu społecznościowym:

„Nie wiem jak w innych miastach, ale jeśli chodzi o Warszawę to limit jest adekwatny raczej dla przedmieścia. Nie to, żeby każdy miał mieszkać w ścisłym centrum, ale mówimy o sytuacji w której bliżej niż 10-15 km od centrum mieszkań w tych cenach po prostu nie ma…”

„Przecież to jakaś kpina – pokażcie mi we Wrocławiu mieszkanie za 4.7 tys, większość zaczyna się od 5-5.5.”

„Jeśli chodzi o Kraków, to również kpina …”

Według prezentowanych limitów cen mieszkań w poszczególnych, dużych miastach w Polsce, realne wydaje się znalezienie nieruchomości odpowiadającej wymaganiom cenowym jedynie w takich miastach jak:

  • Bydgoszcz – limit MdM 4,4 tys. zł, a średnia cena transakcyjna – 3,8 tys. zł,
  • Gdańsk – limit MdM 5,7 tys. zł, a średnia cena transakcyjna – 5,1 tys. zł,
  • Katowice – limit MdM 4,6 tys. zł, a średnia cena transakcyjna – 3,6 tys. zł,
  • Łódź – limit MdM 5 tys. zł, a średnia cena transakcyjna – 3,6 tys. zł,
  • Zielona Góra – limit MdM 4,2 tys. zł, a średnia cena transakcyjna – 3,1 tys. zł.

Być może w ciągu kolejnych miesięcy deweloperzy dostosują swoją ofertę cenową sprzedaży nowych nieruchomości, aby więcej osób mogło uczestniczyć w programie „Mieszkanie dla Młodych”.

Warunki programowe

Beneficjentem programu „Mieszkanie dla Młodych” będą osoby młode, do 35 roku życia, kupujące własne mieszkanie po raz pierwszy, które zdecydują się na poszukiwanie odpowiedniej nieruchomości na rynku pierwotnym. Program obejmuje swym zasięgiem również kredytobiorców budujących dom jednorodzinny w systemie gospodarczym. Pomoc państwa polega na dofinansowaniu wkładu własnego oraz na spłacie części kredytu zaciągniętego na zakup mieszkania.

W zależności od sytuacji rodzinnej, inna będzie wysokość dopłaty budżetowej:

  • 10% ceny mieszkania otrzymają bezdzietne małżeństwa i single,
  • 15% ceny mieszkania otrzyma rodzina lub osoba samotnie wychowująca dziecko,

Dodatkowe 5% ceny mieszkania otrzymają osoby, u których w ciągu pięciu lat od zakupu mieszkania pojawi się trzecie bądź kolejne dziecko.

Dofinansowanie państwa dotyczy tylko 50 mkw mieszkania lub domu o powierzchni odpowiednio do 75 mkw i 100 mkw.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.