Dla kredytobiorców zaciągających kredyty w bankach bardzo istotnym etapem procesu kredytowego jest sprawdzanie zdolności i wiarygodności kredytowej klienta przez bank.
W tym celu doradca kredytowy sięga po historię kredytowania klienta w BIK, czyli w Biurze Informacji Kredytowej. Czym właściwie jest BIK i jak funkcjonuje on na polskim rynku finansowym?
BIK nie jest czarną listą dłużników
Przede wszystkim należy podkreślić, że BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej, jest instytucją centralną, funkcjonująca na rynku finansowym. Instytucja ta jest nadzorowana przez Komisję Nadzoru Finansowego. Nie można twierdzić, że BIK jest tożsamy z czarną listą dłużników, bowiem gromadzone są w jego bazach informacje o wszystkich kredytobiorcach, także tych, którzy terminowo i rzetelnie wywiązują się ze swoich zobowiązań finansowych.
BIK jest bazą kredytobiorców, w której znajdują się informacje przekazywane przez banki i Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe działające w Polsce. Instytucje kredytujące regularnie przekazują informacje o kredytobiorcach do BIK, a w zamian za to mogą w nieograniczony sposób korzystać z bazy dłużników.
Jakie informacje można znaleźć w BIK?
W bazach BIK, banki i SKOK-i sprawdzają historię kredytową klienta. Jeśli jest ona pozytywna, kredytobiorca szybciej otrzyma pozytywną decyzję kredytową na swój wniosek o kredyt lub pożyczkę. Historia w BIK rzetelnego, uczciwego kredytobiorcy pozwala na szybsze zaciąganie kredytów w bankach, kredytów ratalnych czy też na szybsze korzystanie z wysokiego limitu na karcie kredytowej. Niekorzystna historia, wskazująca na spóźnienia w spłacie kolejnych rat kredytu albo na brak spłaty kredytu, przekreśla w przeważającej ilości przypadków możliwość zaciągnięcia jakiegokolwiek zobowiązania kredytowego w banku.
W BIK znajdują się następujące informacje o kredytobiorcach i ich zobowiązaniach:
- Dane osobowe kredytobiorców,
- Data zaciągnięcia kredytu,
- Rodzaj kredytu i jego waluta,
- Okres kredytowania,
- Terminowość spłaty rat kredytowych wraz z odsetkami,
- Dane dotyczące podjętej przez bank egzekucji spłaty kredytu lub windykacji należności,
- Dane o zamknięciu rachunku kredytowego.
Wszystkie informacje o dłużnikach w BIK przechowywane są przez cały okres kredytowania i przez następne 5 lat liczone od spłaty zobowiązania. Kredytobiorca może nie wyrazić zgody na dłuższe przechowywanie przez BIK jego danych, choć nie jest to dla niego korzystne, bowiem pozytywna historia kredytowa jest dla niego atutem przy wnioskowaniu o kolejne zobowiązania finansowe.