Strona główna Wiadomości Citi Handlowy wspiera wystawę UJ Świat zmysłów

Citi Handlowy wspiera wystawę UJ Świat zmysłów

Citi Handlowy wspiera wystawę UJ Świat zmysłów

Już od 7 czerwca w olsztyńskim Obserwatorium Astronomicznym podziwiać można interaktywną wystawę „Świat zmysłów”, przygotowaną przez Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ekspozycja jest poświęcona funkcjonowaniu zmysłów człowieka. Ostatnio wystawiana była w szwedzkiej Uppsali.

 

Do tej pory wystawę odwiedziło 132.000 osób. Realizacja wystawy „Świat zmysłów” była możliwa dzięki wsparciu Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy.

 

Celem wystawy jest przybliżenie widzom anatomicznych, fizjologicznych i fizycznych podstaw działania narządów zmysłów. Ekspozycja obejmuje około 60 doświadczeń pokazujących wybrane zjawiska związane z budową i działaniem narządów zmysłów człowieka. Wystawa jest dostępna dla odwiedzających od 7.06 do 27.09 w salach Obserwatorium Astronomicznego, codziennie oprócz niedziel w godzinach 9.00, 10.30, 12.00, 13.30 i 15.00.

 

Jak objaśnia dr Maciej Kluza z Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, organizator wystawy, ma ona charakter interaktywny, co oznacza, że tematyka jest prezentowana za pomocą doświadczeń wykonywanych samodzielnie przez widza (tzw. stanowiska hands-on). Każdemu eksperymentowi towarzyszy krótka instrukcja wykonania oraz objaśnienie prezentowanego zjawiska. W ten sposób wykonując eksperymenty na wystawie można dowiedzieć się jak działają wzrok, słuch węch i dotyk, a także w jaki sposób można oszukać zmysły.

 

– To kolejny już projekt Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, który wsparliśmy poprzez nasz program grantowy. Cenimy sobie ciekawe i innowacyjne inicjatywy. Wystawa „Świat zmysłów” pokazuje, że poprzez zabawę i samodzielne eksperymenty można w bardzo przyjazny sposób zdobyć praktyczną wiedzę – mówi Krzysztof Kaczmar, prezes zarządu Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy.

 

Wystawa interaktywna „Świat zmysłów” została otwarta w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego 30 września 2005 i była drugą wystawą interaktywną w Muzeum UJ. Do tej pory ekspozycja gościła w Gdańsku, Uppsali, Dębicy i Sandomierzu, a kalendarz zaplanowany jest na najbliższe trzy lata.

 

Ekspozycja będzie podróżować po całej Polsce, od czerwca do września będzie można ją oglądać w olsztyńskim Obserwatorium, w październiku i listopadzie w Muzeum w Raciborzu, a od grudnia do stycznia 2014 roku w Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy. Z kolei w lutym i kwietniu 2014 roku przyjmie ją Muzeum Okręgowe w Tarnowskich Górach, a od maja do lipca zagości w Muzeum w Chrzanowie. Odwiedzający Muzeum Górnośląskie w Bytomiu będą mogli oglądać „Świat zmysłów” od sierpnia do listopada 2014. Natomiast od listopada 2014 do lutego 2015 roku będzie można zobaczyć wystawę w Centrum Nowoczesności „Młyn wiedzy” w Toruniu.

Źródło: Citi Handlowy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.