Strona główna Wiadomości BGK uruchamia 250 mln zł na gwarancje kredytowe dla innowacyjnych mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw

BGK uruchamia 250 mln zł na gwarancje kredytowe dla innowacyjnych mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw

BGK uruchamia 250 mln zł na gwarancje kredytowe dla innowacyjnych mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw

Dzisiaj w Warszawie Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał umowę o współpracy z 10 bankami, które będą udzielać kredytów dla MŚP z gwarancją finansowaną ze środków Funduszu Gwarancyjnego POIG. Gwarancja BGK będzie dostępna w następujących bankach kredytujących: Alior Bank, Bank BPH, Bank Millennium, Bank Zachodni WBK, ING Bank Śląski, mBank, PKO Bank Polski, Raiffeisen Bank Polska oraz w bankach spółdzielczych zrzeszonych w Grupie Banku BPS i Spółdzielczej Grupie Bankowej (SGB-Bank).

 

Nowe gwarancje umożliwią mikro-, małym i średnim firmom finansowanie działalności innowacyjnej. Pula dostępnych środków wynosi 250 mln zł, co pozwoli na objęcie gwarancjami kredytów o wartości 416 mln zł.

 

Gwarancje dla innowacyjnych firm będą najbardziej atrakcyjną ofertą na rynku – udzielane bez opłat prowizyjnych i na równie prostych zasadach, jak w programie gwarancji de minimis. Zabezpieczą spłatę 60% wartości kredytu, przy czym wysokość jednostkowej gwarancji nie może przekroczyć 3,5 mln zł. Maksymalny okres ich udzielenia to 27 miesięcy dla kredytu obrotowego i 99 miesięcy dla kredytu inwestycyjnego.

 

Wprowadzane właśnie gwarancje dla innowacyjnych firm to kolejny – oprócz gwarancji de minimis i gwarancji w ramach programu COSME – produkt w ofercie Banku Gospodarstwa Krajowego, który służyć będzie wsparciu rozwoju przedsiębiorczości w Polsce.

 

– Przedsiębiorcy oceniają gwarancje, jako cenne narzędzie, które daje poczucie realnego, funkcjonalnego wsparcia od Państwa. Poza tym doświadczenia BGK pokazują, że efekty takich programów przekładają się na pozytywne zmiany w skali makroekonomicznej. Jako państwowy bank rozwoju kontynuujemy działania polegające na wspieraniu sektora MŚP, które są naturalną częścią naszej misji i strategii – powiedział Dariusz Kacprzyk, prezes Zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego. 

 

Wiceminister rozwoju Tadeusz Kościński podkreślił, że realizacja Funduszu Gwarancyjnego wpisuje się w działania Planu na rzecz odpowiedzialnego rozwoju.

 

– Zwiększenie udziału instrumentów zwrotnych kosztem dotacji wpłynie na efektywność inwestowania funduszy europejskich, a przez to na wzrost innowacyjności i konkurencyjności polskiej gospodarki – zaznaczył. 

 

– Osiągnięcie ambitnych celów, które wyznaczone zostały w Planie na rzecz odpowiedzialnego rozwoju, zakłada partnerską współpracę administracji publicznej z sektorem prywatnym. Przejawem takiego współdziałania jest Fundusz Gwarancyjny, angażujący banki komercyjne w inwestowanie funduszy europejskich w polską gospodarkę. Dzięki temu przedsiębiorcy zyskają nowy impuls do rozwoju, co w praktyce przełoży się na zwiększenie ich potencjału innowacyjnego – powiedział wiceminister Kościński.

 

– W opinii banków udało się wypracować dobry instrument finansowy. To instrument, który musi sprawdzić się w warunkach podwyższonego ryzyka, jakie towarzyszy działalności innowacyjnej. W związku z tym musi on zachęcić sektor prywatny do podjęcia części tego ryzyka. Wydaje się, że taką wystarczającą zachętę udało się wypracować. Składa się na nią przede wszystkim wykorzystanie sprawdzonego wehikułu finansowego z programu „Gwarancji de minimis” oraz akceptowalne przez rynek kryteria innowacyjności. Mamy nadzieję, że pilotaż się powiedzie i podejście to zostanie zastosowane w kolejnych programach gwarancyjnych – powiedział Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.  

 

Aby skorzystać z nowych gwarancji przedsiębiorca powinien spełniać przynajmniej jeden z siedmiu podstawowych warunków:


1.       Zgłosił do ochrony lub posiada prawa wyłączne w zakresie wynalazku objętego ochroną patentową lub wzoru użytkowego objętego prawem ochronnym lub wzoru przemysłowego objętego prawem rejestracji;

 

2.       Jest zlokalizowany i prowadzi działalność w parku technologicznym;

 

3.       Uzyskał i prawidłowo wykorzystał wsparcie  typu venture capital lub od „anioła biznesu” lub zrealizował projekt z wykorzystaniem kredytu technologicznego;

 

4.       W ciągu ostatnich 3 lat otrzymał i prawidłowo wykorzystał grant, pożyczkę lub gwarancję w ramach jednego z europejskich, krajowych lub regionalnych programów wspierania badania i rozwoju lub innowacji;

 

5.       Środki z kredytu ma zamiar przeznaczyć na przedsięwzięcie skutkujące wprowadzeniem na rynek nowego/ulepszonego wyrobu, usługi lub procesu, którego komercjalizacja ma zwiększyć średnioroczne obroty o 30%;

 

6.       W co najmniej jednym  roku z trzech ostatnich lat przeznaczył na działalność badawczo-rozwojową co najmniej 10% kosztów operacyjnych lub, w przypadku przedsiębiorstwa rozpoczynającego działalność bez historii finansowej, w bieżącym okresie podatkowym;

 

7.       W ciągu ostatnich 3 lat zanotował wzrost przychodów o średnio 10% rocznie.

 

Nowy produkt będzie dostępny w ofercie banków komercyjnych, które podpisały z BGK umowę, wyłącznie do końca tego roku. Gwarancje na innowacje pozwolą BGK przetestować pilotażowo mechanizm przed uruchomieniem Funduszu Gwarancyjnego ze środków Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój z perspektywy 2014-2020.

Źródło: BGK

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.