Strona głównaWiadomościBGK sfinansuje budowę Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów w Biechowie

BGK sfinansuje budowę Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów w Biechowie

Bank Gospodarstwa Krajowego udzielił dzisiaj kredytu inwestycyjnego w wysokości 15,3 mln zł na budowę Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów wraz z kwaterami składowania odpadów komunalnych w Biechowie koło Głogowa (woj. dolnośląskie). Inwestorem jest Głogowskie Przedsiębiorstwo Komunalne – SITA Głogów Sp. z o.o. 

 

Kredytobiorca – Głogowskie Przedsiębiorstwo Komunalne – SITA Głogów Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością istnieje od 01.11.2000 r., a pod obecną nazwą od kwietnia 2002 r., kiedy to 49% udziałów objęła SITA Polska Sp. z o.o. SITA jest częścią międzynarodowej grupy SUEZ ENVIRONNEMENT która jest światowym liderem w dziedzinie gospodarki wodnej i odpadowej, obecnym na pięciu kontynentach. Dostarcza wodę pitną dla 97 milionów ludzi, obejmuje usługami asenizacyjnymi 66 milionów i zapewnia zbiórkę odpadów dla 57 milionów osób.

 

Inwestycja zostanie częściowo sfinansowana ze środków Europejskiego Banku Inwestycyjnego w ramach linii kredytowej w BGK (10 mln zł). Pozostała część kredytu (5,3 mln zł) to środki BGK.

 

Udzielenie kredytu ze środków EBI oraz wsparcie samorządowe umożliwiło złożenie przez BGK oferty z oprocentowaniem opartym o WIBOR 3M z marżą Banku na poziomie 1,08 %. Całkowity okres kredytowania wynosi 15 lat, a okres karencji w spłacie kapitału kredytu został ustalony do 20.12.2015 r. Zabezpieczenie kredytu stanowi hipoteka na nieruchomości stanowiącej własność Gminy Miejskiej Głogów.

 

GPK-SITA Głogów Sp. z o.o. podjęła działania inwestycyjne polegające na budowie Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów (ZUO) wraz z kwaterą składowiska w Biechowie k/Głogowa mającego stać się Regionalną Instalacją Przetwarzania Odpadów Komunalnych (RIPOK) w regionie północnym województwa dolnośląskiego.

 

Realizacja inwestycji przewidziana jest w dwóch etapach. Ukierunkowana jest na kompleksowe rozwiązanie problemów funkcjonowania gospodarki odpadami na obszarze powiatu głogowskiego oraz powiatów ościennych. Celem budowy ZUO jest zmniejszenie ilości nieprzetworzonych odpadów komunalnych, w tym ulegających biodegradacji, unieszkodliwianych przez składowanie oraz upowszechnienie wzorcowych rozwiązań w zakresie selektywnego zbierania odpadów.

Źródło: BGK

RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular