Strona główna Wiadomości Bank Ochrony Środowiska finalizuje inicjatywę JESSICA

Bank Ochrony Środowiska finalizuje inicjatywę JESSICA

Bank Ochrony Środowiska finalizuje inicjatywę JESSICA

Od początku lipca br. Bank Ochrony Środowiska podpisał trzy nowe umowy inwestycyjne ze środków Inicjatywy JESSICA w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego województwa zachodniopomorskiego. Tym samym BOŚ Bank jako pierwszy w Europie sfinalizował projekt JESSICA wykorzystując w pełni pulę środków w jednym z obsługiwanych przez niego regionów.


Wraz z trzema lipcowymi umowami, Bank Ochrony Środowiska, pełniąc rolę Funduszu Rozwoju Obszarów Miejskich (FROM) na terenie województwa zachodniopomorskiego (poza Szczecińskim Obszarem Metropolitalnym), ma już na swoim koncie 9 podpisanych umów, których łączna wartość opiewa na kwotę ponad 67 mln PLN. Podpisanie ostatnich trzech umów oznacza wykorzystanie wszystkich środków przekazanych przez Menadżera Funduszu Powierniczego w ramach programu JESSICA. Tym samym BOŚ Bank jest pierwszym FROM w Europie, który rozdysponował środki JESSICA.

 

Dla przypomnienia, województwo zachodniopomorskie przeznaczyło ze środków regionalnego programu operacyjnego na realizację projektów miejskich w ramach JESSICA, kwotę w wysokości blisko 65 mln PLN. Ostatnie projekty, które otrzymały preferencyjną pożyczkę w ramach Inicjatywy JESSICA, zlokalizowane są w Połczynie Zdroju i w Wałczu.

 

W poniedziałek 1 lipca br. Bank Ochrony Środowiska podpisał umowę z gminą Połczyn Zdrój, która dzięki pożyczce JESSICA zrewitalizuje część zabytkowej połczyńskiej starówki. Przedmiotem projektu będzie przebudowa budynku dawnego kina Goplana i stworzenie nowoczesnego obiektu kulturalno-edukacyjno-kongresowego. W ramach projektu w dawnym kinie Goplana ma powstać Centrum Kultury wyposażone między innymi w salę konferencyjną, klimatyzowaną salę widowiskowo-konferencyjną z funkcją kina wraz ze sceną wyposażoną w technologię sceniczną i widownią na 325 miejsc siedzących, będącą miejscem szkoleń, konferencji, występów artystycznych oraz widowisk, galerię o łącznej powierzchni ok 210 m2, punkt informacyjny, czy kawiarnię z kącikiem czytelniczym i dostępem do bezprzewodowej sieci internetowej. Przedmiotowa inwestycja, stworzy gminie warunki do organizacji zróżnicowanych wydarzeń oraz imprez kulturalnych, zaktywizuje środowiska twórcze i poprawi atrakcyjność turystyczną.

 

Tydzień po podpisaniu umowy inwestycyjnej z gminą Połczyn Zdrój, Bank Ochrony Środowiska podpisał kolejną umowę na realizację projektu miejskiego zlokalizowanego na terenie gminy.

 

Inwestorem jest Uzdrowisko Połczyn Zdrój S.A., które dzięki środkom Inicjatywy JESSICA chce zrewitalizować zdegradowany teren Uzdrowiska Sanatoryjnego będącego wizytówką Połczyna. W ramach inwestycji zaplanowano przeprowadzenie remontu dwóch budynków Uzdrowiska Sanatoryjnego. Planowana przebudowa ma na celu wzbogacenie programu użytkowego sanatorium, podniesienie atrakcyjności oferty w zakresie usług lecznictwa uzdrowiskowego oraz poprawę jakości technicznej i estetycznej. W ramach działań rewitalizacyjnych zaplanowano także zmianę sposobu użytkowania pomieszczeń technicznych i magazynowych znajdujących się na parterze budynku na pomieszczenia bazy zabiegowej.

 

Ostatnią umowę w ramach dostępnej alokacji, BOŚ Bank podpisał z firmą WIDOK Kacprzak sp. z o.o. Spółką Komandytową 9 lipca 2013r. Inwestor dzięki Pożyczce JESSICA planuje przeprowadzić modernizację i rozbudowę obecnie funkcjonującego hotelu Widok i stworzyć centrum rekreacyjno-sportowego w Wałczu.

Środki JESSICA zostaną przeznaczone na rozbudowę zdewastowanego obecnie obiektu hotelowego, budowę parkingów i plenerowego placu widokowego. Ponadto, w ramach inwestycji zarówno dla turystów, jak i mieszkańców miasta, powstanie trzytorowa kręgielnia, boisko do squasha oraz świetlica i bawialnia dla dzieci a całość dostosowana zostanie do osób niepełnosprawnych. Realizacja zadań wynikających z projektu pozwoli nie tylko na dostosowanie bazy turystycznej w Wałczu do oczekiwanych standardów w branży turystycznej, ale też wpłynie na wzrost liczby turystów i ich większe zainteresowanie atrakcjami oferowanymi przez miasto.

 

Rozwój miast i przywracanie terenów dysfunkcyjnych społecznościom lokalnym – takie były priorytety inwestorów, którzy skorzystali z funduszy europejskich dostępnych w ramach Inicjatywy JESSICA. JESSICA skoncentrowana jest na zwrotnym finansowaniu inwestycji, co oznacza, że umożliwia ona ponowne zainwestowanie pieniędzy, które wcześniej sfinansowały już inne projekty, a zostały spłacone. Dlatego w ramach JESSICA ważne jest wspieranie istotnych ze społecznego punktu widzenia projektów, ale także projektów
o charakterze komercyjnym.

 

BOŚ Bank zaangażował się we wdrażanie Inicjatywy w trzech regionach. Dziś zdobywamy doświadczenia, które będą bardzo przydatne w przyszłości – powiedział Krzysztof Telega Wiceprezes Zarządu Banku Ochrony Środowiska. – Na sukces Programu JESSICA składa się kilka elementów.Najważniejsze jest zaangażowanie samych inwestorów. Bardzo istotna jest też rola banku, który pomaga w szerokim zakresie. Kluczowe jest także nastawienie władz lokalnych. Wszyscy zaangażowani w Program muszą mieć przekonanie, że wspólnie robią dobry interes i przyczyniają się do rozwoju regionu. We wdrożeniu Inicjatywy wspierał nas bardzo Urząd Marszałkowski i Europejski Bank Inwestycyjny– dodaje Wiceprezes Telega.

 

JESSICA z Bankiem Ochrony Środowiska


W całej Polsce BOŚ podpisał łącznie 19 umów w ramach inicjatywy JESSICA w 3 województwach. Do tej pory umowy zostały podpisane w: Świnoujściu (cztery umowy) oraz po jednej w Kamieniu Pomorskim, Kołobrzegu, Jastrzębiu Zdroju, Świętochłowicach, Czechowicach-Dziedzicach, Tychach, Pruszczu Gdańskim, Kościerzynie, Katowicach oraz w Gliwicach.

 

Inicjatywa JESSICA jest pozadotacyjnym, zwrotnym instrumentem inżynierii finansowej, stworzonym przez Komisję Europejską, Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) oraz Bank Rozwoju Rady Europy (CEB). Celem nadrzędnym Inicjatywy JESSICA jest wspieranie zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich poprzez promowanie pozadotacyjnych, zwrotnych instrumentów inżynierii finansowej i dokonywanie inwestycji w projekty miejskie ujęte w zintegrowanych planach rozwoju obszarów miejskich.

Źródło: Bank Ochrony Środowiska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.