Strona główna Wiadomości Bank Credit Agricole partnerem merytorycznym XXIII Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju

Bank Credit Agricole partnerem merytorycznym XXIII Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju

Bank Credit Agricole partnerem merytorycznym XXIII Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju

Polska stoi w obliczu istotnych wyzwań związanych z inwestycjami strukturalnymi. Ich skala jest jednak tak duża, że zapewnienie finansowania budżetowego na odpowiednim poziomie jest mało prawdopodobne. Dlatego istnieje silna potrzeba współpracy z sektorem prywatnym. O tym, na jakich zasadach powinna się ona odbywać, będą dyskutować uczestnicy panelu Finansowanie infrastruktury – polityka czy biznes?, który organizuje bank Credit Agricole podczas XXIII Forum Ekonomicznego w Krynicy- Zdroju.

 

Z szacunków Komisji Europejskiej wynika, że w tym roku ogólny deficyt sektora publicznego prawdopodobnie nie ulegnie zmianie i utrzyma się na poziomie 3,9% PKB. Głównym instrumentem ograniczającym deficyt strukturalny są i nadal pozostaną cięcia inwestycji publicznych. W 2012 roku ich wysokość spadła w Polsce z 5,7% do 5,2% PKB, a w tym roku ich wartość prognozowana jest na jedynie 4,3% PKB.

 

Po zakończeniu inwestycji związanych z realizacją Euro 2012, tempo budowy infrastruktury wyraźnie wyhamowało. Tymczasem nadal pozostaje wiele do zrobienia na rzecz modernizacji infrastruktury transportowej, energetycznej czy przemysłowej. Dalsze prace wymagają racjonalnego i efektywnego wykorzystania funduszy unijnych, przyznanych w nowej perspektywie finansowej, a także zwiększenia udziału kapitału prywatnego oraz instytucji finansowych w realizacji projektów infrastrukturalnych.

 

W momencie, kiedy rynki akcji nie przynoszą oczekiwanych zysków, a niechęć do ryzyka wzrasta, to inwestycje w infrastrukturę mogą stać się ciekawą alternatywą dla inwestorów prywatnych. Zwłaszcza, że oferują wyjątkowe korzyści. Choć koszty partycypacji w tego typu projektach są wysokie, to jednocześnie umożliwiają one osiągnięcie niemal monopolistycznej pozycji. Istnieje przecież bardzo niewielkie ryzyko, że konkurent zdecyduje się na budowę np. elektrowni, czy autostrady w bezpośrednim sąsiedztwie właśnie powstającej.

 

Jednak finansowanie projektów infrastrukturalnych budzi szereg pytań, dotyczących m.in. kryteriów rentowności, wpływu zaangażowania jednostek rządowych i samorządowych na efektywność biznesową tego typu przedsięwzięć, a także roli Polskich Inwestycji Rozwojowych w utrzymaniu odpowiedniej dynamiki inwestycji w projekty infrastrukturalne.

 

Odpowiedzi na te i inne pytania, zadawane przez inwestorów prywatnych, zainteresowanych finansowaniem przedsięwzięć infrastrukturalnych, spróbuje znaleźć bank Credit Agricole w trakcie paneluFinansowanie infrastruktury – polityka czy biznes? W dyskusji, która odbędzie się 04.09.2013 r. w trakcie XXIII Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju wezmą udział: Jan Krzysztof Bielecki– Przewodniczący Rady Gospodarczej przy Prezesie Rady Ministrów,Paweł Tamborski –Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa,Jakub Karnowski– Prezes Zarządu, Dyrektor Generalny PKP, Krzysztof Kilian– Prezes Zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej oraz Régis Monfront –Wiceprezes Zarządu Crédit Agricole Corporate and Investment Bank. Panel poprowadziJakub Borowski – Główny Ekonomista banku Credit Agricole.

 

Transmisja spotkania on-line dostępna będzie 4 września 2013 r. od godziny 13:00 na stronie internetowej banku pod adresem: www.credit-agricole.pl/ForumEkonomicz…>

Źródło: Credit Agricole

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.