Strona główna Wiadomości Bank BGŻ konsekwentnie wspiera rolników

Bank BGŻ konsekwentnie wspiera rolników

Bank BGŻ konsekwentnie wspiera rolników

Bank BGŻ znalazł się w czołówce instytucji udzielających kredytów preferencyjnych i klęskowych – wynika z raportu Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa  (ARiMR) za 2012 rok.

W 2012 roku Bank BGŻ udzielił 1834 kredytów preferencyjnych o łącznej wartości 890,4 mln zł oraz 560 kredytów klęskowych na kwotę 96 mln zł, co plasuje Bank odpowiednio na trzecim i drugim miejscu na rynku. Bank BGŻ jest jednak na pierwszym miejscu pod względem wysokości udzielanych kredytów. Średnia kwota kredytu preferencyjnego wyniosła ponad 480 tys. zł.

 

– Jesteśmy liderem w finansowaniu dużych inwestycji. Bardzo cieszy nas fakt, że klienci pokładają zaufanie w naszej wiedzy i doświadczeniu. Tak wysoka pozycja w raporcie ARiMR świadczy o naszym stale rosnącym znaczeniu na polskim rynku kredytowania przedsiębiorców rolnych – powiedział Bartosz Urbaniak, dyrektor zarządzający ds. Agrobiznesu w Banku BGŻ – Wspieramy gospodarstwa nie tylko w czasach ich rozkwitu. Pomagamy również przedsiębiorcom, których dotknęły klęski żywiołowe –  dodał Bartosz Urbaniak.

Preferencyjne kredyty inwestycyjne (z dopłatą ARiMR do oprocentowania oraz kredytów z częściową spłatą kapitału) rolnicy w 2012 roku najczęściej wykorzystywali na zakup użytków rolnych. Chętnie korzystali z nich młodzi rolnicy. Środki pozyskane z kredytów przeznaczali  na rozwój istniejących gospodarstw oraz utworzenie nowych. – Jest to tendencja, której mogliśmy się spodziewać. Potwierdzają to wyniki badania, które prowadziliśmy wspólnie z firmą Martin & Jakob na przełomie 2012 i 2013 roku. Polski rolnik jest coraz młodszym, lepiej wykształconym i zadowolonym z życia mężczyzną, który często podejmuje decyzje wspólnie z żoną i pozytywnie patrzy w przyszłość – mówi Bartosz Urbaniak.

Bank BGŻ oferuje także kredyty klęskowe z dopłatą ARiMR do oprocentowania. Rolnicy mogą te środki przeznaczać na wznowienie produkcji w gospodarstwach rolnych i działania specjalne po klęskach takich, jak susza, grad, deszcz nawalny, ujemne skutki przezimowania, przymrozki wiosenne, powódź, huragan, piorun, obsunięcie się ziemi lub lawiny. W przypadku kredytów klęskowych nie wymaga się od kredytobiorcy wniesienia wkładu własnego.

Z danych Agencji wynika, że w 2012 roku banki udzieliły ogółem 12,4 tys. preferencyjnych kredytów inwestycyjnych na łączną kwotę 2 mld 998 mln zł. Najczęściej korzystali z nich rolnicy z Mazowsza, Wielkopolski oraz Kujaw i Pomorza. W przypadku kredytów klęskowych łącznie udzielono ich w minionym roku 8,3 tysiąca o łącznej wartości 465 mln zł.

Źródło: Bank BGŻ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.