65 mln zł na budowę mieszkań socjalnych i komunalnych

Od 1 do 31 marca 2016 r. gminy, związki międzygminne, spółki gminne, powiaty i organizacje pożytku publicznego mogą starać się o dofinansowanie inwestycji. W ramach tzw. wiosennego naboru BGK będzie miał do dyspozycji ponad 65 mln zł.

 

Rządowy program finansowego wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego w 2015 r. cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Bank Gospodarstwa Krajowego przydzielił ponad 125 mln zł dofinansowania ze środków Funduszu Dopłat na realizację 173 przedsięwzięć.

Był to absolutny rekord w 9-letniej historii programu. Z uwagi na zmiany wprowadzone w programie jesteśmy przekonani, że w 2016 r. padnie kolejny – mówi Anita Łygan – naczelnik Wydziału Obsługi Programu Budownictwa Socjalnego w Banku Gospodarstwa Krajowego.

 

Obowiązujące od tego roku zmiany i udogodnienia dla inwestorów, polegają między innymi na:

– możliwości zakupu byłych mieszkań zakładowych,

– wsparciu inwestycji realizowanych przez spółki gminne,

– podniesieniu o 5 pkt proc. poziomu finansowego wsparcia,

– złagodzeniu obowiązku wydzielania zasobu ekwiwalentnego.

 

Maksymalna wysokość bezzwrotnego finansowego wsparcia wynosi do 55 proc. kosztów inwestycji, które może być przeznaczone m.in. na remont, przebudowę lokali czy zmianę sposobu użytkowania nieruchomości.

 

Dzięki wsparciu z budżetu Państwa w całej Polsce powstało już ponad 12 tysięcy lokali socjalnych, komunalnych, mieszkań chronionych, miejsc w noclegowniach i domach dla bezdomnych, a kolejne 4 tysiące pozostaje w trakcie realizacji.

 

Od 2007 r. Bank Gospodarstwa Krajowego przyznał bezzwrotne dotacje w łącznej wysokości ponad 662 mln zł, co pozwoliło na współfinansowanie ponad 1 tysiąca przedsięwzięć mieszkaniowych o wartości ponad 2,1 mld zł.

 

Wnioski można składać w BGK dwa razy do roku od 1 do 31 marca oraz od 1 do 30 września. BGK ma 3 miesiące na ocenę wniosków i podjęcie decyzji o przyznaniu, bądź odmowie przyznania dotacji. Decyzje o przyznaniu finansowania publikowane są w biuletynie informacji publicznej.

 

W edycji wiosennej informacja ta pojawi się do 30 czerwca 2016 r.

Źródło: BGK

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.