Strona głównaWiadomości30 listopada obchodzimy Dzień bez zakupów

30 listopada obchodzimy Dzień bez zakupów

Już w najbliższą sobotę obchodzimy „Dzień bez zakupów”, którego założeniem jest ograniczenie nadmiernej konsumpcji. Powstrzymanie się od kupowania, zwłaszcza w przededniu Bożego Narodzenia, jest rzeczą trudną. To jednak doskonała okazja do przyjrzenia się naszym wydatkom: czy rzeczywiście nad nimi panujemy?

 

Z badania Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy* wynika, że jako naród nie wyróżniamy się w zakresie oszczędzania, planowania czy też nadzorowania naszych wydatków. Jednak, wbrew obiegowej opinii, zdecydowanie lepiej z kontrolowaniem wydawanych pieniędzy radzą sobie kobiety.

 

Panie postrzegane są zazwyczaj, jako te, które wydają znacznie więcej w porównaniu do mężczyzn. Badania Fundacji Kronenberga „Postawy Polaków wobec oszczędzania” pokazują, że, wbrew powszechnie panującym opiniom, to właśnie kobiety kontrolują wydatki, nadzorując finanse gospodarstw domowych. Z badania wynika, że wszystkie wydatki kontroluje aż 37% ankietowanych pań i 27% panów. Podobnie sytuacja ma się z planowaniem. Prawie połowa zapytanych kobiet planuje większe, regularne wydatki (związane ze świętami, urodzinami, urlopem, szkolną wyprawką) z wyprzedzeniem. Można wysnuć z tego wniosek, że kobiety są bardziej skrupulatne i konsekwentne w zarządzaniu budżetem domowym.

 

Chociaż w kwestiach kontroli wydawanych pieniędzy można zauważyć duże rozbieżności między zachowaniami kobiet i mężczyzn, to w kontekście oszczędzania nie widać znaczących różnic. Badanie Postawy Polaków wobec oszczędzania” jasno pokazuje, że Polacy mają problem nie tylko z kontrolowaniem wydawanych pieniędzy, ale przede wszystkim z ich odkładaniem.

 

– Tylko co dziesiąty z nas regularnie oszczędza, a jednocześnie nie planujemy naszych wydatków. Co więcej, ponad połowa z nas wydaje więcej niż zarabia. W tym kontekście „Dzień bez zakupów” to dobra okazja, by zastanowić się nad swoją finansową przyszłością. Ważne jest,
by nie był tylko jednodniowym wydarzeniem, ale przyczyniał się do stałych zmian w naszym postępowaniu
– komentuje Krzysztof Kaczmar, prezes Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy.

 

Pierwszym krokiem do rozpoczęcia oszczędzania jest uświadomienie sobie ile i na co wydajemy. Wystarczy kartka i długopis albo internetowy kalkulator wydatków, który oferuje coraz więcej instytucji finansowych. Ich regularne zapisywanie pomoże nam nie tylko zarządzać domowym budżetem, ale i ograniczać zakup niepotrzebnych rzeczy.

 

Przygotowana wcześniej lista zakupów podczas wizyty w hipermarkecie, gotowanie w domu zamiast stołowania się na mieście czy rezygnowanie z drobnych, chwilowych zachcianek (np. kawa czy ciastko na mieście, bez których możemy się obejść) pozwolą
w bezbolesny sposób ograniczyć zbędne wydatki. To z kolei umożliwi rozpoczęcie regularnego oszczędzania. Z upływem czasu okaże się, że dzięki drobnym wyrzeczeniom stać nas na więcej.

 

* „Postawy Polaków wobec oszczędzania”, raport Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy, TNS Polska, październik 2013.

Źródło: Citi Handlowy

RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular