Konto dla dziecka

Generalnie, konta osobiste w bankach są przeznaczone dla osób pełnoletnich, mających w świetle polskiego prawa cywilnego pełna zdolność do czynności prawnych. Niemniej jednak w wielu bankach w Polsce istnieje możliwość założenia rachunku bankowego dla dziecka. Na czym to polega?

Oferta bankowa

Konta osobiste dla dzieci i młodzieży są elementem edukacji finansowych małoletnich. Dzięki nim młodzi ludzie uczą się zaradności finansowej i zarządzania posiadanymi środkami pieniężnymi. Konta osobiste dedykowane są dla młodzieży, w wieku od 13 do 18 lat, choć są i takie banki, w których konto osobiste założymy nawet dla przedszkolaka, czego przykładem są konta dla dzieci w PKO Banku Polskim.

Prawo bankowe nie precyzuje, jaki jest minimalny wiek uprawniający do posiadania własnego rachunku, ale jedynie osoby w wieku od 13 lat mają ograniczoną zdolność do czynności prawnych i mogą za zgodą rodziców zawierać umowy. W praktyce, uczeń gimnazjum może pójść do banku i zawrzeć umowę o własne konto w banku, za zgodą jednego z rodziców. Będzie on mógł również z dużą swobodą dysponować pieniędzmi gromadzonymi na rachunku osobistym. Do takiego rachunku wydawana jest również karta płatnicza.

Pod nadzorem rodziców

Do ukończenia pełnoletniości dziecka, jego konto bankowe znajduje się pod ścisłą kontrolą rodziców. Konto dla dziecka można otworzyć w postaci subkonta do rachunku rodziców, albo też w formie dedykowanego produktu dla dzieci i młodzieży. Rodzic może otworzyć konto dla dziecka wypełniając wniosek w oddziale banku lub za pośrednictwem kanałów zdalnych – Internetu lub telefonu. Jeśli rodzic zechce, może ustanowić pewne limity na koncie osobistym dziecka, np. limit wypłaty z bankomatów dziennych, czy limit płatności kartą.

Zasadniczo konta dla dziecka mają oswajać najmłodszych z usługami bankowymi, produktami oferowanymi przez banki czy uczyć oszczędności oraz podstawowych zasad zarządzania środkami finansowymi. Dziecko nie może korzystać jedynie z produktów kredytowych banku.

Ile to kosztuje?

Na ogół konta dziecięce są całkowicie bezpłatne. Ewentualnie bank może wprowadzić opłaty za posiadanie karty płatniczej wydanej do rachunku. Klient może uniknąć opłacania kosztów utrzymywania karty płatniczej, jeśli np. będzie ją aktywnie wykorzystywał.

Gdzie otworzyć?

Liczne banki w Polsce mają w swojej ofercie konta dla dzieci. Można je otworzyć w:

  • PKO BP – PKO Konto Dziecka lub PKO Konto Pierwsze,
  • BNP Paribas – Konto z pakietem S,
  • Bank Millennium – Konto osobiste Junior,
  • BOŚ Bank – Konto H2O,
  • Bank Pekao – Eurokonto Kieszonkowe,
  • Deutsche Bank PBC – db Smart,
  • Eurobank – Konto junior,
  • ING Bank Śląski – Konto z Lwem Direct <18,
  • Getin Bank – Konto młodzieżowe,
  • mBank – izzyKonto,
  • Nordea Bank – Nordea Ulubione dla młodzieży,
  • Meritum Bank – Konto Junior.
RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular